Tisková konference - Praha 9 chce vybudovat nové centrum městské části u O2 Arény

Praha 18. října 2021 – Praha 9 se chystá vytvořit nové živé centrum Vysočan. Příležitost vidí v developmentu brownfieldů v okolí O2 Arény. Městská část chce proto nyní získat pozemek od společnosti Howden ČKD Compressors, který je klíčový proto, aby zde mohla ve spolupráci s vlastníky dalších okolních pozemků vybudovat novou městskou čtvrť s bydlením, kancelářemi, obchody a veřejnými budovami včetně školy.  O záměru bude v úterý na tiskové konference informovat starosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík (ODS).

Jádrem nové čtvrti se má stát Náměstí Emila Kolbena s dominantami. Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je totiž přirozeným středem celé městské části Praha 9. Vytvořit zde živé a ideálně také modro - zelené centrum v rámci chystaného rozvoje celého území se proto přímo nabízí. Zatímco jinde v metropoli městské části obvykle prodeji strategických pozemků pouze přihlížejí a vstupují do jednání s developery jen jako účastník řízení, Praha 9 sází na jinou strategii tvorby města. Městská část chce být tím, kdo bude mít rozhodující slovo, a právě proto chce pozemky koupit, připravit na nich urbanistickou studii a zpětně je po jednotlivých parcelách developerům prodávat. Inspiraci pro tento postup našla v Hamburku, kde město postupovalo podobně při tvorbě centrálních čtvrtí na místě původního přístaviště.

Tisková konference, kterou bude ČTK přenášet živě, začíná v úterý 19. 10. 2021 od 10:00.

vizualizace