Prosecké sportoviště zůstane sportovcům, byty tu nevzniknou

Budoucnost SK Prosek Praha – největšího sportovního klubu Prahy 9 a Prahy 18 – vypadá o něco pozitivněji. Dne 12. května 2021 na návrh starosty MČ Praha 9 Tomáše Portlíka výbor pro územní rozvoj ZHMP zamítl návrh na změnu územního plánu, který by pozemky určené pro sport změnil na stavební, a to všemi hlasy.

Vzhledem k tomu, že sportoviště potřebuje modernizaci a vedení SK Prosek Praha nemá finance, chtělo prodat polovinu 4,2 hektarového pozemku. Investor by na získané polovině sportoviště postavil obytné domy. To byl také důvod, proč provozovatelé klubu SK Prosek požádali už v roce 2019 radnice městských částí Praha 18 a Praha 9 o změnu územního plánu, aby část sportoviště mohli prodat jako stavební pozemky. S tím však vysočanská radnice nesouhlasila stejně jako obyvatelé této části Proseka. Pro zachování sportoviště se vyjádřili 21. května 2020 i zastupitelé hlavního města Prahy a definitivně návrh na změnu sportoviště na stavební pozemky zamítl 12. května 2021 výbor pro územní rozvoj ZHMP.

„Jednání o budoucnosti SK Prosek Praha pro nás však nekončí,“ konstatuje Tomáš Portlík a dodává: „Nechceme se dostat do situace, že se podobný návrh na změnu územního plánu bude probírat za několik let, protože sportovní klub provoz areálu finančně neunese. Zahajujeme s ním proto jednání, aby sportoviště z větší části provozovala devátá městská část. Naším cílem je zachovat a rozšířit sportovní možnosti na Proseku nejen pro kluby, ale i veřejnost, na další desítky let.“

SK Prosek Praha je multifunkčním sportovním areálem, kde působí několik sportovních klubů, a zároveň slouží jako volnočasové sportoviště pro veřejnost. Působí zde sedm oddílů, v nichž je registrováno 730 členů.