PROSECKÉ MÁJE - koncert kapel

TRADICE ŽIJÍ aneb 27 LET BEATU POD PROSECKOU MÁJKOU.
Program: DVORAKS, PŘETLAK VĚKU, DŘEVĚNÉ PYTLÍ V JUTOVÝCH UHLÍCH, BBP - podzemní orchestr

A je to tady, přátelé. Rok se zase pootočil o svých 364 dní či stupňů a tradiční festival PROSECKÉ MÁJE je opět za dveřmi. Kdo ví, kam se v dnešní době řítí svět, ale každopádně je dobré, že hudební festivaly našeho Devátého pražského obvodu jsou jednou z jistot a tradic, na které se může člověk těšit a počítat s nimi. A co nás letos na tomto tradičním hodokvasu alternativní a nezávislé scény v zahradě Pavana na Starém Proseku ve čtvrtek 25. května 16:30 - 22:00 čeká?

Letošní beatovou zahradní přehlídku zahájí uskupení DVORAKS, neboli basová kytara kapely Terra Ignota, klávesy a zajímavý hlasový rejstřík slečny Anežky, a to vše podbarveno citlivou kytarou. Téměř všechny písně v jazyce anglickém, pocházející z pera a misů Naděje i Beznaděje právě této zpívající klávesistky. Myslím, že v časech budoucích se můžeme nadít velkých překvapení. Každopádně je čas se zaposlouchat do jejího hlasu a nejen křehkých melodií.

Poté se na májových prknech objeví kapela PŘETLAK VĚKU, kterou pravidelní návštěvníci festivalu už v této zahradě mohli slyšet. Skupina má dost originální sound, kde nedominuje téměř tradiční zvuk elektrické kytary, nýbrž dvou fléten, dechového syntezátoru Ewi a basové kytary. A pod tím vším rytmicky šlapou bubny, prostě kapela, v jejímž zvuku najdete mnohé ze svých oblíbených kultovních, včetně Jethro Tul a ... Něžné dívčí vokály se potkávají se zpěvem basového mistra a přiměřeně veselé písně vás mohou přivést i do stavu tance. Přetlak hraje od roku 2011 a má už na kontě tři řadová alba u vydavatelství Polí 5. Leč nespí na marách ani vavřínech a pilně pracují na albu čtvrtém. Co více říci k této kapele? Prostě je radost je slyšet.

A pak je na řadě dnes už kultovní uskupení s pekelným názvem DPVJU, neboli v překladu DŘEVĚNÉ PYTLÍ V JUTOVÝCH UHLÍCH. Hudební těleso, které už baví tento svět snad deset tisíc let. Vkusně špinavý alternativní bigbeat na pohon třech elektrických kytar, trumpety, basy a bicích, který dokonale zaměstná všechny přítomné uši, mozek i srdce. Vznik - rok 1988. Podivný hudební mix stylů a žánrů, který nezná hranic a zhudebněná poezie známých i neznámých klasiků. Po sedmi albech kapela přestala na tři roky hrát a loni se opět vrátila v nové sestavě na pódia, do sklepů, zaplivaných hospod, stodol i luxusních vináren. Z původní crazy tváře kapely zůstal jen mírně pokřivený škleb a několik zásadních kytarových rifů. Třešničkou na dortu nové sestavy je pak bezesporu dechový mistr, který má za sebou hraní kupříkladu v orchestru Marie Rottrové, Kontraband Milana Svobody či Českou filharmonii. Kapela má, pomineme-li pár výrazně předělaných starých evergreenů, zcela nový repertoár a věřte, že je věru nač se těšit!

A spolu s tmou přijde čas na poslední tango a křehké i divoké písně podzemního orchestru BBP. Praotci tohoto festivalu zahájí tradičně vystoupení hymnou celého tohoto alternativního májového hodokvasu, a to sice písní "Ty Prosecké Máje". A poté už se z tohoto početného podzemního jukeboxu bude sypat jeden hit za druhým.  Při troše štěstí v některém možná najdeme i trochu optimismu Kapela po delším čase začala pracovat i na nových skladbách, a tak není vyloučeno, že mimo klasických evergreenů, budete zasaženi i zcela neznámým projektilem, který vám pronikne nejen do uší, ale i hluboko do srdce. A bojím se, že se můžeme těšit i na hosty pekelného podzemního orchestru.  Inu nezbývá, než se těšit na chvíle tance i tichého rozjímání, jak už to, konec konců v životě i zahradě Pavana bývá. 

Stánek s kulturními artefakty i povoz s lihovinou, plackami, bůvolí klobásou a kola-lokovou limonádou bude rovněž na svém místě.

Co dodat? Těšíme se na viděnou na dvacátém sedmém ročníku Prosekých Májích, přátelé!                                          Dr. Otto Sepl

Koná se v zahradě PAVANA ul. U Prosecké školy /zahrada je vedle ZUŠ Na Proseku/
Vstup volný!

 

ilustr. foto
Přílohy