Praha 9 zajistila plošné testování na covid-19 ve svých organizacích

Rychlé systematické testování obyvatel je způsobem, jak předcházet dalšímu šíření koronoviru covid-19 a zároveň tak co nejméně paralyzovat společnost tím, že ji budeme posílat do karantény. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že rychle dostupné testování je jednou z klíčových opatření proti šíření viru. Ale Praha v tuto chvíli nemá dostatek testovacích míst.

„V organizacích zřizovaných městskou části Praha 9 jsme zajistili plošné testování v případě podezření na covid-19 v potenciálně zasažené skupině, jako jsou např. třídy ve školách a školkách, zaměstnanci na oddělení sociálních služeb,“ konstatuje místostarosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík a dodává: „Čím dříve víme, že je někdo nemocný, tím nižší reprodukční číslo následně vyjde. Nemůžeme si dovolit posílat celé skupiny obyvatel Prahy do časté karantény. Začaly by kolabovat sociální služby, v nichž za tyto zaměstnance nemáme náhradu. Nerozumné je také posílat celé třídy dětí do dlouhých front na testování.“

Městská část Praha 9 přichází s tímto řešení ve chvíli, kdy v hlavním městě kolabují odběrová místa, obyvatelé čekají na testy několik dnů a následně stejně stojí hodiny v dlouhých frontách. Vzhledem k tomu, že stále nefunguje centrální rezervační systém pro Prahu, kdy se každý může v krátké době objednat na čas, chce tato městská část v plošném testování pokračovat.
„V případě podezření, že se u některého pracovníka či žáka objevily příznaky koronavirového onemocnění, stačí kontaktovat příslušného radního – pro zdravotnictví a sociální služby, pro školství… - na vysočanské radnici s požadavkem na testy,“ dodává Tomáš Portlík.