Podviní 2023

Open Air Festival P O D V I N Í  2 0 2 3 / čtvrtek 7.9. od: 16:30, přírodní park vysočanského Podviní (7 min. od metra Českomoravská)


Program:
Monika NAČEVA a ZDIVOČELÍ KONĚ
BBP - podzemní orchestr
RÁNY TĚLA
Pepa LÁBUS a SPOL.
HOLY Fanda & The REVERENDS

VSTUP VOLNÝ!
 

Čas neúprosně běží dál a před námi je najednou zase nejen měsíc září, ale i 24. ročník Open Air Festivalu PODVINÍ.  Tento festival alternativní a nezávislé hudební scény Prahy 9 a Nakl. RAT je na světě už téměř čtvrt století a patří za ta dlouhá léta ke skutečným kulturním tradicím. Na této scéně bylo za ta léta vidět a slyšet mnoho z toho nejlepšího, co česká (a nejen česká) alternativní scéna nabízí. A ani letošní ročník nebude rozhodně výjimkou. 

Co nás tedy v přírodním parku ve Vysočanech čeká tentokráte?

Festival zahájí vystoupení kapely HOLY Fanda & The REVERENDS. V Praze usazená mezinárodní kapela, jejíž rytmika duní v rytmech temné americké country ve stylu Slim Cessna's či Wovenhand, leč je zde zcela nepochybný i vliv klasiků typu Boba Dylana, Neila Younga, Marka Lanegana ... V písních svatého muže Františka a jeho kapely přichází, mimo tlukotu srdce minimalistických bicí a basy, ke slovu nejen kytara a banjo, ale i autoharfa, trubka, pila a na jejich prvním i posledním albu rovněž šlapací harmonium (J. Svoboda, frontmana Trabandu, kterého kapela svého času provázela na jeho sólových koncertech). Kapela sama, mimo slušné řádky koncertů v zemích českých a moravských, má za sebou i hraní v USA, Kanadě a nemála okolních evropských zemích. V roce 2015 vydala své debutové album "Konec cesty" a v roce 2022 druhou desku "Dopisy v láhvi". Oba tituly vyšly na velmi dobré adrese, tedy labelu Polí5. Je víc než jasné, že je opravdu na co se těšit a bylo by velkou chybou, nechat si toto vystoupení utéct.

Jako druhé vystoupí na prkna, která prý znamenají svět, trutnovké legendární uskupení Pepa LÁBUS a SPOL. Kapela, která se díky mohutným vlnám postupně vzdálila folkovým břehům a vydala se do zemí severských rockových balad a poezie, ztracené kdesi v hlubinách času. Leč křehká poetika pěvce Pepy Lábuse stále dává písním ono podivné kouzlo a tajemno, které se u jiných těžko hledá. A tak tito podivní bohatýři za zvuku elektrické i akustické kytary, basové kytary, bicích a melodie kreslících houslí, štědře rozdávají z ošatky svých obsidiánů a démantů. Je tedy nad slunce jasné, že nás čeká citlivý průřez všemi alby, s ochutnávkou toho nejlepšího, co se v láhvích s touto originální trutnovskou etiketou skrývá!

Třetí kapelou letošního festivalu bude garážová perla pražské indie scény RÁNY TĚLA. Frontmanem tohoto dekadentního uskupení plasticky neskutečného půvabu a krásy není nikdo jiný než Hank J Manchini, kytarista a zpěvák další pražské kultovní formace Kill The Dandies!. Temná atmosféra a songy v duchu Nicka Caeva & Birthday Party, VU, Einstürzende Neubauten, Bauhaus apod. asi, mírně řečeno, zvíří prach na vaší taneční obuvi. Stručně a konkrétně, není o čem, bude to skvělé!

Předposlední kapelou tohoto večera bude dnes už bezesporu rovněž kultovní soubor pražské alternativní a nezávislé scény BBP - podzemní orchestr. Kořeny tohoto orchestru sahají hluboko pod zem, a to právě Matičky Měst a jejího devátého srdce. Dámy a pánové početného podzemního tělesa vás citlivě zasypou svou "veselou hlínou" evergreenů a nepochybně přiloží i vkusnou černou růži, ale i něco zbrusu nového. Co k tomu říci více? Toto jsou písně, kdy tančí i mrtví a hoří svíce. Půvabný večer v rytmu punkových valčíků a vašeho orchestru je před námi!

A na samotný závěr večera vystoupí Monika NAČEVA a ZDIVOČELÍ KONĚ. Poslední projekt této kněžny zastřeného hlasu, známé kupříkladu z kultovního divadla Sklep, či spolupráce s Michalem Pavlíčkem, Ivou Bittovou, Lenkou Dusilovou ..., je tentokráte převážně inspirován zhudebněnou poezií zakázaných básníků z 60. - 80. let, jako např. Pavlem Zajíčkem, I. M. Jirousem, Egonem Bondym, Milanem Kochem, Jáchymem Topolem, Věrou Jirousovou, Václavem Hrabětem, Šárkou Smazalovou, Vladimírou Čerepkovou. V roce 2020 kapela vydala své první album a nyní chystá zbrusu nové "Zdivočelí Koně II". Načeva se svou kapelou mění poezii v písně a atmosferická magie okamžiku vás unáší mimo prostor a čas, kamsi do hlubin podvědomí. Nezbývá, než se těšit, že nám bude dovoleno vstoupit do světa a písní této magické dámy a chvíli v něm pobýt, protože tyto okamžiky jsou neopakovatelné. Tato noc bude patřit Načevě a Zdivočelým Koním, ale i všem, kteří budou u toho a pro které bude Monika tohoto večera zpívat. Stačí být mezi nimi, přátelé!

Naviděnou na PODVINÍ 2023!                                                         Dr. Otto Sepl                                                                                   

 

 

VSTUP VOLNÝ!!!

 

ilustrační foto
Přílohy