Mimo kruh

Mezinárodní sympozium keramiky v Bechyni a Pragovka Gallery vás zvou na výstavu Mimo kruh (17. 11. – 30. 11. 2023). Zahájení proběhne ve čtvrtek 16. listopadu od 18 hodin.
vystavující umělci/kyně: Salvatore Arancio, Barbora Dayef, Marco Chiandetti, Ivana Králíková, Nao Matsunaga, Jimena Mendoza
kurátorka: Kristýna Pelliconi Péčová
Výstava Mimo kruh / Off-center je vyústěním 29. ročníku sympozia, jehož tématem se stala keramika jako materiál současného umění. Právě myšlenka podpory a propagace volné keramické tvorby byla pro mezinárodní setkání v Bechyni podstatná již od jejich založení v 60. letech minulého století. Na tuto tradici tak navázalo i zatím poslední sympozium v roce 2021, které zároveň skrze díla šestice umělců a umělkyň představuje aktuální tvůrčí přístupy vycházející z vnitřní logiky materiálu, reflektující jeho kulturně historické kontexty a neobávající se kritičnosti k vlastnímu médiu. Výstava je tedy nejen vystoupením ze zažitých hranic oboru, ale také ukázkou toho, jaké možnosti keramika nabízí v rámci současného umění.
Na keramiku dnes běžně narážíme v galeriích po celém světě. Že je to právě keramická hlína, která nyní v různých formách a podobách zaplňuje prostory Pragovky, není překvapivým výsledkem sympozia zaměřeného na daný materiál. Pro vystavující umělce a umělkyně je ovšem keramika jen jedním z vyjadřovacích prostředků, s nímž ve své tvorbě pracují, což se odráží i v jejich dílech vzniklých během čtyřtýdenního bechyňského pobytu. Absence společného zadání znamená různorodost výstupů (mající podobu soch, objektů, instalací či intervencí), vycházejících z odlišných přístupů jednotlivých tvůrců: procesuálních, konceptuálních, racionálních i spontánních. Výstavu lze vnímat jako jakýsi meziprostor, v němž figuruje přirozený jazyk materiálu na jedné a aktuální vizuální tendence na druhé straně.

16. listopadu v galerii zahájíme další tři výstavy:
Petr Gruber UKRYTÁ MÍSTA, VŠEM NA OČÍCH (17. 11. – 14. 12. 2023, Pragovka Gallery / Pop-Up)
Matěj Hrbek, Tomáš Hrubiš, Iva Krupicová, Eduardo Lara, Zuzana Růžičková EXPERIMENT – BOUDNÍKOVÁ KLIKA (17. 11. – 14. 12. 2023, The White Room)
Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko OVERLOOKED HORIZONS (17. 11. – 14. 12. 2023, Pragovka Gallery / Entry)
Výstavy můžete navštívit od úterý do pátku od 14 do 20 hodin a o víkendu od 12 do 18 hodin.

Projekt je finančně podporován Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury ČR, Hlavním městem Praha, MČ Praha 9.

Mimo kruh
Přílohy