MČ Praha 9 přichází s unikátní formou testování při návratu dětí do škol

Tisková zpráva MČ Praha 9 (12. února 2021)

 

MČ Praha 9 přichází s unikátní formou testování při návratu dětí do škol

V souvislosti s připravovanou strategií bezpečného otevření škol městská část Praha 9 ve spolupráci s GHC Genetics zavede pro děti neinvazivní a efektivní testování prostřednictvím speciálních antigenních testů, které se vyhodnocují ze slin. Testy si budou moci provést děti v domácím prostředí a následně díky jednoduchému elektronickému systému bude škole sdělen výsledek. Tento revoluční systém zavede ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics, která provozuje několik odběrových míst a věnuje se i novým strategiím v procesu testování na onemocnění covid-19.

Neinvazivní antigenní testy ze slin na rozdíl od RT-PCR testů ukážou výsledek do 30 minut a nejsou náročné na manipulaci se vzorky. V praxi to vypadá tak, že dítě si test podle jednoduchého návodu udělá při ranní hygieně a před odchodem do školy zná výsledek.

Nevýhodou antigenních testů je jako u všech rychlotestů menší přesnost oproti PCR testům. Pro případné potvrzení či vyvrácení pozitivit dětí však dokázala Praha 9 zajistit v kooperaci s GHC Genetics i naprostou novinku – neinvazivní testování za pomoci odběru slin i u těchto PCR testů. Děti se tak nemusí bát, že budou testovány nepříjemným výtěrem z nosohltanu a jejich návrat do škol tak nebude spojen s nepříjemnými zážitky.
Testy ze slin by si žáci ve spolupráci s rodiči dělali doma každých 14 dní nebo podle potřeby i častěji. Do školy by chodili pouze se zprávou o negativním výsledku testu. Vzhledem k velké zátěži zdravotního systému je nutné takovéto samotestování v domácím prostředí umožnit.

„Testování je nezbytné pro bezpečné obnovení výuky ve školách. Naše městská část hledala praktickou cestu, která by byla pro děti, rodiče i učitele nejméně stresující, a přitom nám přinesla očekávaný efekt. Tento systém je podle doporučení odborníků nejlepší. Neváhali jsme a využili nabídky společnosti GHC Genetics, se kterou již delší dobu společně úspěšně provozujeme odběrové místo u Polikliniky Prosek,“ uvedl místostarosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík.

V současné době vysočanská radnice nakoupila tři tisíce antigenních testů, které stačí pro první testování po znovuotevření základních škol. Měsíčně přijde jejich pořízení pro pět základních škol zřizovaných devátou městskou částí na 800 000 korun. Pokud by tento stav trval celý školní rok, musí devátá městská část najít finance na neplánovaný výdaj osm milionů korun. O systémové finanční podpoře chce proto jednat i s vládou. Zároveň je připravena nabídnout zavedení tohoto propracovaného systému testování dalším městským částem a základním školám.

O podobném scénáři testování uvažuje MČ Praha 9 také v případě mateřských škol, pokud se ukáže, že nové mutace koronaviru covid-19 se ve zvýšené míře šíří i mezi malými dětmi.

„Tyto unikátní odběrové sety fungují na jednoduchém principu. Rodiče dětí s nimi dostanou jasný návod, jak test provést a vyhodnotit. Jakmile zjistí výsledek, zadají jej prostřednictvím jedinečného kódu, který má každá odběrová sada, do speciální elektronické aplikace. Tu společnost GHC Genetics vyvinula společně s MČ Praha 9. Jejím prostřednictvím se škola i rodina včas dozví výsledek testu a rodiče budou moci děti poslat do školy, případně s nimi okamžitě přejít do karantény. Tento systém navíc dokáže zachytit jak původní, tak novou, tzv. anglickou mutaci viru, což je bezesporu veliký benefit oproti jiným typům testů,“ doplnil k testům ředitel GHC Genetics Viktor Furman.

V souvislosti s koronavirovými opatřeními instalovala MČ Praha 9 už začátkem letošního školního roku ve svých základních školách systém „chytrého teploměru“. Termokamery u vchodů při příchodu žáků nebo učitelů ukážou, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy. Systém sám na takového člověka upozorní a jeho nespornou výhodou je, že dokáže na rozdíl od ručního teploměru zkontrolovat velký počet osob najednou.

S otevřením škol pak dodá do svých školských zařízení respirátory FFP2.

Návrat dětí do škol by měl být zatím dobrovolný. Městská část Praha 9 provozuje celkem 5 základních škol a 10 mateřských škol. Po měsíci fungování testování bude projekt vyhodnocen. Městská část Praha 9 chce v této věci intenzivně spolupracovat s Hygienickou stanicí Praha, ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství, kterým bude poskytovat elektronická data ze samotestování.

Městská část Praha 9 jako první zřídila své vlastní testovací centrum a minulý týden otevřela vakcinační centrum.

 

 

 

 

Další informace:

Tomáš Portlík, místostarosta MČ Praha 9, portlikt@praha9.cz, tel.: 720 513 749

Marie Kurková, tisková mluvčí MČ Praha 9, majkakurkova@gmail.com, 603 895 818

Přílohy