Kulatý stůl / Perspektivy konceptuálního umění ve východní Evropě

Přijměte naše pozvání na kulatý stůl Perspektivy konceptuálního umění ve východní Evropě: zaměřeno na rumunské a české umělce, který se uskuteční v sobotu 8. června od 12:00 v Pragovka Gallery. Akce proběhne v angličtině bez tlumočení.
Kulatý stůl je platformou pro diskusi o aspektech konceptuálního umění ve dvou oblastech bývalého východního bloku. Konceptualismus v neoavantgardě utvářené v totalitních režimech ve východní Evropě je i po více než 30 letech od pádu železné opony stále významným tématem, které je třeba analyzovat a kontextualizovat. V návaznosti na relevanci "situovaného vědění" (Donna Haraway) a nejednoznačnosti v socialismu a postsocialismu (Jill Massino) v procesu uznání více hlasů proti dominantnímu narativu budou nastoleny otázky kolem minulých i současných zkušeností, kolem estetiky a vlivů, umění a politiky, svobody a kontroly, paměti a archivů, individuální a kolektivní práce, koexistence zoufalství a naděje.
Akce je příležitostí k dialogu mezi umělci a umělkyněmi, kteří působili v 70. a 80. letech v Rumunsku a Československu, kteří měli společné myšlenky a zájmy, ale nikdy nebyli ve vzájemném přímém kontaktu.
Kulatý stůl je pořádaný s podporou Pragovka Gallery v rámci výstavy A Spring of Hope, A Winter of Despair kurátorky Olivie Nițiș, kterou pořádá rumunská Contrasens Association.
Přednášející: Decebal Scriba (RO), Marilena Preda Sânc (RO), Jiří Kovanda (CZ), Vladimír Havlík (CZ), Jana Písaříková (CZ)
Moderátorka a přednášející: Olivia Nițiș (RO).

Kulatý stůl / Perspektivy konceptuálního umění ve východní Evropě
Přílohy