FOLKOVÉ PODVINÍ

FESTIVAL FOLKOVÉ PODVINÍ 2024 aneb 19 LET FOLKU A TRAMPSKÉ MUZIKY V KAMENNÉM HRADIŠTI VYSOČANSKÉM

čtvrtek: 6. června 2024 od 16:30 hodin

Program: 
NEZMAŘI
Radim ZENKL + Ondra KOZÁK
BRZDAŘI
Jiří DĚDEČEK
MANDALA


Zas je tu červen, čas letí a už jen rok chybí do dvaceti. Je to tak, přátelé, tradiční festival Prahy 9 FOLKOVÉ PODVINÍ se letos dožívá krásných a těžko uvěřitelných devatenácti let. Kamenné hradiště vysočanského Podviní opět ožije a rozezní se folkovou a trampskou muzikou, křehkou i divokou písní kytar, mandolín, basy, banja a čert ví, čeho ještě. Přírodní park vysočanského Podviní a jeho hradiště jsou jako stvořené pro takové setkání a upřímně, v celé Praze by se asi těžko hledalo lepší místo. Asi i proto sem jezdí za muzikou nejen lidé z celé Prahy, ale i jejího blízkého, a konec konců i vzdáleného okolí. Má své zvláštní kouzlo a neopakovatelnou atmosféru, kterou jinde člověk nenajde. A neskromně se domnívám,, že jako každý rok je opět opravdu na co se těšit!

Letošní ročník zahájí vystoupení kapely MANDALA, která se loni se svou písní "Kamínkářská modlitba" stala Talentem Country Radia. Šestičlenná kapela, neboli pět pánů a jedna dáma, hraje příjemnou směsici folku a country music a to za doprovodu dvou kytar, baskytary, houslí, banja, fléten, foukací harmoniky a rytmických nástrojů. Dívčí vokál spolu s mužskými jsou v půvabné symbioze a melodické písničky se na vás valí jako divoká řeka. Ideální otevření tohoto odpoledne a večera.

Poté se na pódiu objeví legendární písničkář a milovník šansonu, básník, textař, překladatel a jedinečná osobnost na poli české kulturní scény, pan Jiří DĚDEČEK. Loni oslavil své podivně kulaté výročí "třicet let do sta" a při té příležitosti mu nakladateltví Galén vydalo věru půvabné 2CD "Poťouchlosti - živé nahrávky z let 1986 a 1989". Jeho poslední řadové CD "Nebudu bydlet v Québecu" (2021) vyšlo rovněž na této dobré značce. Zmíněného klasika, jehož texty zhudebnili věru mnozí, včetně Vladimíra Mišíka a jeho ETC či dívčí skupiny Panika, není asi třeba příliš představovat. Nota bene je autorem i kultovní písně "Vysočany, Libeň", která mezi vzdělanějším plébsem a divočejšími intelektuály už dáno zlidověla. Nádherné texty ze života, v nichž je-li použit patřičný vulgarismus, je to vždy na místě a zcela v pořádku, neboť někdy je toto slovo nenahraditelné. Jeho překlady francouzkých šansonů rovněž patří ke klenotům, které je třeba neminout. Jinými slovy a zkráceně, tento reprezentant lůzy s kytarou je černou perlou, kterou je radost najít! Jsme rádi, že ozdobí po několika letech opět i tento festival. 

Jako třetí se na scéně objeví kapela BRZDAŘI. Její historie sahá až do roku 1972. Z původní trampské a folkové písně se kapela po mnoha letech a personálních změnách dostala až ke svému současnému zvuku. Ten by se dal asi nejvýstižněji, podle jiné legendární kapely Paběrky, označit jako trampgrass. Pro puntičkáře můžeme zůstat u bluegrassu, ale každopádně songy hodné trampských ohňů a jimi ošlehaných kytar. To dokazuje kupříkladu i jejich zatím poslední CD "Dva chlapci" z roku 2021. Na kontě Brzdařů je zatím 9 CD a snad na sebe tedy to desáté nenechá dlouho čekat. Arzenál kytar, banja, houslí, dobra, mandolíny a basové kytary ovládá pět protřelých a navíc zpívajících desperátů. Věřte tedy, že jejich písně rychlostí kulky zasáhnou i vaše srdce.

A skutečnou lahůdkou tohoto večera bude společné vystoupení multiinstumentalistů Radima ZENKLA a Ondry KOZÁKA. Jejich hudební spolupráce začala už před třemi lety a mají za sebou pěknou řádku úspěšných vystoupení nejen u nás, ale i na Slovensku, v Německu, Dánsku či Francii. Radim Zenkl žije od roku 1989 v USA, kde patří mezi vůbec nejvirtuoznější hráče na mandolínu. Získal tu mnohá prestižní ocenění, ale přesto se rád a pravidelně vrací domů. Ondra Kozák prozměnu získal 5x titul "Kytarista roku" v anketě Bluegrassové asociace ČR. Oba pánové bravůrně ovládají i další hudební nástroje - flétny, didgeridoo, housle, dobro či baskytaru. V jejich programu jsou zastoupeny jak autorské skladby obou hráčů, tak i bluegrassové, swingové či keltské tradicionály. Kamenné hradiště je to pravé místo pro magii jejich tónů a slov a nám je velkou ctí, že jejich vystoupení ozdobí i tento večer.

A závěr letošního ročníku už bude zcela patřit legendě mezi legendami, a to sice českobudějovické kapele NEZMAŘI. Nemnoho toho zbývá ze skutečných legend českého folku, ale tato kapela každopádně patří k tomu nejlepšímu. A lze-li něco nazvat skutečnou klasikou folkového žánru, pak právě tento soubor. O tom, že kapelou prošla celá řada velkých jmen, včetně Pavlíny Jíšové či Lenky Slabé, netřeba psát ani hovořit, neb toto všichni vědí. Ale můžeme zmínit, že to bude za těch dlouhých devatenáct let už třetí vystoupení Nezmarů na našem festivalu. A obě předešlá vystoupení, ať už s Miki Ryvolou či samotné kapely, byly dva přenádherné večery, kdy kapela dokázala propojit všechna srdce, která byla na doslech. A do ticha večera pak zněly jejich písně za doprovodu nespočetného sboru, přikrytého černou tmou a hvězdami. Jinými slovy, zpívalo se na pódiu i všude pod ním.

Myslím, že nás čeká další neopakovatelný večer s kouzlem písniček, které neodnesl čas. Stačí být v pravý čas na tom správném místě. 

Těšíme se na Vás i viděnou v kamenném hradišti vysočanského Podviní, přátelé!              
Dr. Otto Sepl

  

Pořádá Městská část Praha 9 -  festival pod širým nebem v kamenném hradišti přírodního parku Podviní ve Vysočanech

Vstup volný!

Folkové Podviní 2024
Přílohy