FOLKOVÉ PODVINÍ

18 LET FESTIVALU "FOLKOVÉ PODVINÍ" aneb KYTARY A BANJA V KAMENNÉM HRADIŠTI VE VYSOČANECH.
Čtvrtek 8. června 2023 od: 16:30. VSTUP VOLNÝ!

Program:
ASONANCE
MALINA BROTHERS
MONOGRAM
PRAŽEC
X - TET

Rok se s rokem sešel a je tu zas ten čas vyrazit po pražcích kytary a banja do kamenného hradiště ve Vysočanech. 18. ročník festivalu Prahy 9 FOLKOVÉ PODVINÍ patří už k letitým tradicím našeho obvodu a za trampskou a folkovou písničkou sem váží cestu spřízněný lid nejen z celé Prahy, ale i jejího blízkého, a někdy i vzdáleného okolí. Festival je za dveřmi a to je ta pravá chvíle poodhrnout oponu a prozradit, co vás letos v příjemném prostředí vysočanského přírodního parku čeká.

Letošní ročník zahájí vystoupení trampsko - folkové kapely PRAŽEC /16:30/. Kořeny tohoto souboru sahají až do roku 1985 a bylo možné je vídat v tak dobré společnosti, jakou byli například Wabi Ryvola, Pacifik, Mustangové ... Mnohokrát kapela vystoupila také na Portě, kde posbírala rovněž několik pěkných cen a umístění. Pětičlenný Pražec má v současném obsazení dvě kytary, mandolínu, kontrabas a věru pěkné mužské i dívčí vokály. Z původní sestavy zůstali dva zakládající členové. Písničky mají svůj půvab a kouzlo jak pro pravověrné trampy, tak i lid čistě folkový. Za dobu své existence přivedla kapela na svět tři dost povedená alba - Hoši od Bobří řeky (1999), Dávný plány (2001) a Čáry (2012). A tak věřte, že by věru chybou přijít pozdě a minout na kolejích tohoto odpoledne a večera právě tenhle Pražec!

Druhou perlou tohoto odpoledne nebude nikdo jiný, než jeden z klasických souborů bluegrassu českého, kapela MONOGRAM /17:40/. Bratři Jahodové a spol. - v doslovném překladu: Jaromír Jahoda (banjo, zpěv), Zdeněk Jahoda (mandolína, zpěv), Jindřich Vinkler (kytara, zpěv) a Erik Banič (kontrabas, zpěv). Kapela působí nejen na české hudební scéně už přes 30 let a za tu dobu posbírala řadu českých i světových ocenění, včetně např. ceny Instrumentalista roku (banjo, kytara, mandolína), či několikrát i Nejlepší instrumentální skupina. Se svou pekelně modrou trávou projela nejen zemi Českou, ale i mnohé slavné i zapadlé kouty světa, včetně Států spojených (Nashville). Přivedla na svět šest studiových alb a to nejnovější nese název Simple Man (2019). Není třeba hovořit ani psát více, stačí jen poslouchat MM, Mistry Monogramní! 

Poté se na prknech, která i ve Vysočanech znamenají svět, objeví pětičlenný vokální soubor X - TET  /18:40/. Čtyři dámy a jeden gentleman vám předvedou, že lidský hlas je také sám o sobě dostatečně silným hudebním nástrojem. I když soubor v současnosti mnohde vystupuje v doprovodu několika akustických nástrojů, toto vystoupení bude čistě vokální.  Na repertoáru jsou především spirituály, folkové, ale i swingové písně. X - Tet existuje od roku 2006 a má zatím vydaná dvě CD - Jen pár dní (2011) a Šepotání (2016). A tak se snad jen můžeme těšit až údolí, kamenné hradiště i naše srdce naplní slova a melodie písniček, které léta známe a máme rádi. Bude prima, když se bude zpívat nejen na jevišti, ale i všude kolem. A snad mezi ostatními klasiky dojde i na něco z repertoáru pana Ježka a Osvobozeného Divadla.

Poté už bude scéna patřit kapele, kterou asi není třeba zbytečně a dlouze představovat, neboť MALINA BROTHERS /19:30/ nesou záruku kvality už ve svém jméně. Spojení tří bratří Malinových, Luboše (banjo, Druhá Tráva), Pavla (kytara) a Josefa (housle) je vkusně doplněno kontrabasem Pavla Peroutky (Spirituál Kvintet). Kapela poctivě a divoce drtí odkaz východočeské trampské a bluegrassové muziky. Má na svém kontě čtyři řadová alba a jedno výroční DVD s hosty. Nemálo koncertů ve Státech Spojených, ale víc než mnohem víc na hroudě rodné. Na posledním albu "Baroguegrass" citlivě propojují barokní hudbu s bluegrassem a můžete na něm najít kupříkladu i duet Roberta Křesťana s Františkem Černým. Prostě pecka vedle pecky, a navíc nepadají daleko od stromu. Zkrátka po jahodovém koktejlu přijde i malinový! A k tomu všemu všude modrá tráva! Co víc si pro tento večer přát? 

A zlatým hřebem celého festivalu i večera bude vystoupení legendy zvané ASONANCE  /20:50/! Skotské a irské balady, námořnické i milostné písně, ale i instrumentální skladby. Nejstarší kořeny tohoto souboru sahají až do roku 1976. Současná sestava je devítičlenná a nástrojové obsazení je vskutku značně pestré. Akustická i elektrická kytara, housle, mandolína, buzuki, perkuse, basová kytara, bicí, klávesy, dívčí i mužské vokály, ale především především překrásné písničky. Asonance měla na tomto festivalu vystoupit na závěr večera už v roce 2021, leč nestalo se tak, díky času smutku a ticha, zvanému covid. Kapela sama zaplatila daň nejvyšší, neboť ji i nás na počátku roku 2022, právě na následky covidu, navždycky opustila zpěvačka Hanka Horká. Bolest zůstává, ale čas jde dál a my s ním. Asonance po čase smutku začíná opět zkoušet, a to s novou zpěvačkou Petrou Sladkou. A pozvolna se kapela vrací i na pódia. A nám je velkou ctí i radostí, že právě pódium FOLKOVÉHO PODVINÍ je letos jedním z nich. Moc se těšíme. Půvabnější tečku za tímto večerem je asi dost těžké si představit!

Nezbývá, než se těšit na viděnou v Podviní, přátelé!                                Dr. Otto Sepl

 

ilustr.
Přílohy