FOLKOVÉ PODVINÍ

Zveme vás ve čtvrtek 9. června 2022, od 16:30 do kamenného hradiště vysočanského parku Podviní.
17 KYTAROVÝCH AKORDŮ aneb FESTIVAL FOLKOVÉ PODVINÍ PO DVOU LETECH TICHA.

Program:
HOP TROP
MARIEN
Slávek JANOUŠEK A KAPELA
Vašek KOUBEK
GOODWILL BLUEGRASS BAND

Drazí přátelé, trvalo to rovné dva roky, než jsme se prokopali špatnými časy a tichem konečně k sedmnáctému ročníku oblíbeného festivalu Prahy 9 - FOLKOVÉ PODVINÍ. Covid  a ty neveselé časy nás připravily nejen o dva roky, ale i o pár nenahraditelných lidí v oblasti kultury, jako například: Dušan Vančura, Jiří Cerha, Jan Vodňanský, Hana Horká ... Dva připravené ročníky festivalu zmizely v černé covidové díře času a paradoxem je, že právě poslední jmenovaná, zpěvačka skupiny Asonance, měla se svou kapelou hrát v kamenném hradišti vysočanského Podviní na samotný závěr loňského ročníku festivalu. Hodně smutný příběh, ale stejně jako se vším ostatním, co nás za tu dlouhou, divnou dobu potkalo, nikdo s tím nic nenadělá. Ale snad nás teď už konečně čekají i veselejší časy a 17. ročník FOLKOVÉHO PODVINÍ toho bude nepochybně dobrým důkazem!

Dnes už snad každý dobře ví, že na každém festivalu tohoto žánru by neměl chybět pořádný kus modré trávy. A snad právě proto celý festival zahájí vystoupení GOODWILL BLUEGRASS BANDu. Banjo, mandolína, kontrabas a kytary, to vše v rukách ostřílených pánů, kteří své výrobní nástroje dokonale ovládají a neváhají je použít. Pětice osmahlých obchodníků s modrou trávou do Vás nasype pořádnou porci bluegrassové klasiky a naučí Vaše nohy i srdce tančit hodně divoký kvapík. Jinými slovy, těšte se - máte na co!

Dalšího vystupujícího věru netřeba dlouze představovat - pan Václav KOUBEK! Klasik něžně rozvrzaného akordeonu, který zpívá, naříká, stýská si a jeho písničky otevírají často klikatou cestu do našich srdcí. A to ať už je na pódiu se svou tahací harmonikou sám, nebo za ním stojí kapela. Ale to zásadní a podstatné je, aby tam stál právě pan Václav! Je téměř jisté, že mimo teskných i divokých písní bude mistrův program proložen i několika hořce veselými povídkami ze života, které tu prostě nesmějí chybět! Jsou lidé a věci, které nikdy nezklamou a Vašek Koubek je nepochybně jednou z nich!

Jako třetí se na pódiu objeví další zásadní jméno české folkové scény, a to sice Slávek JANOUŠEK. Tentokrát nejen v duu s Lubošem Vondrákem, ale s KAPELOU, kterou mimo nich tvoří ještě V. Zítka na foukací harmoniky a percuse a H. Vondrák na kontrabas. Uskupení funguje jen krátce a ohlasy jsou více než nadšené. Je tedy jasné, že se máme na co těšit! Slávek Janoušek poslední čtyři roky rozhodně nezahálel, neboť stihl přívést na svět desku pro děti a další dvě řadová alba. Loňské CD, věnované českému básníku Jiřímu Žáčkovi, s půvabným názvem "Učitel ŽÁČKOVI - ŽÁČEK učiteli"(2021) a o něco starší CD "Tohle je vzkaz" (2018). A na koncertě jistě zazní jak staré klasiky, tak i ochutnávka nových písní a to všechno s novou kapelou!

Předposlední třešničkou večera, která tohoto rozezní melodiemi kamenné hradiště vysočanského přírodního parku, budou pardubičtí MARIEN. Tato sedmičlenná kapela je mimo jiné i trojnásobným držitelem Porty a je víc než ideální ukázkou toho, čemu se u nás říká klasický folk. Křehké, melodické písničky, postavené na zvuku akustických kytar, pocházejí převážně z dílny Víti Troníčka. Dále pak dívčí i mužské vokály, nádherné vícehlasy, to vše dělá z Marien výjimečnou kapelu, která si Vás snadno a rychle získá. Mají na svém kontě už několik alb, živou nahrávku a spolupráci se spoustou zvučných jmen, jako např. Pavel Žalman Lohonka, Wabi Daněk, Robert Křesťan, Roman Horký, Spirituál Kvintet ... Netřeba více hovořit.  Na FOLKOVÉM PODVINÍ to bude nepochybně slušet jim i jejich písničkám.

A závěr večera už pak bude patřit klasikům, které věru netřeba představovat, stačí říct jen dvě slova - HOP TROP. Trojice zpravidla zarostlých desperátů s dvěma kytarami a basou, na které je zbytečné vypisovat zatykač, protože když je nenajdete Vy, najdou si oni Vás! Nebo alespoň jejich písně. Kdo strávil alespoň jednu noc někde u ohně, kde nechyběla kytara, má nepochybně alespoň jeden jejich refrén vypálený někde v hlavě i na podrážkách ohořelých bot. A tak už více než 40 let duní kláda korytem a jemně otesané křehké i drsné evergreeny tohoto trojlístku jsou v našich srdcích hlouběji, než se zdá. A kdykoli zazní některá ze známých melodií, už samy odkudsi naskakují slova a člověk si zpívá, i kdyby stokrát nechtěl. Ale on navíc chce! A to bude také tím nejlepším závěrem 17. ročníku FOLKOVÉHO PODVINÍ. Zazpíváme si spolu s Hop Tropem do noci Tři kříže, Podběl, Škrábej, Příbuznou, Obludu, Jonatána, Vodáckou holku a bude nám všem společně aspoň na chvíli krásně.
A to v týhle podivný době není vůbec málo.

Těšíme se na  Vás a viděnou!                                                                                             
Dr. Otto Sepl

titul
Související dokumenty
pdf Plakát
Přílohy