Antigenní testy do škol jsou nespolehlivé. Praha 9 chce jít vlastní cestou testování.

Tisková zpráva

V Praze 31. března

 

Antigenní testy do škol jsou nespolehlivé. Praha 9 chce jít vlastní cestou testování.

 

Městská část Prahy 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je tzv. poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří. Nikoliv s překupníky čínských testů. Byla tak zajištěna odbornost vyhodnocování.

 

“Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby nám byly direktivně dodány nevyzkoušené testy, které mají nízkou senzitivitu a nedokážou maximálně chránit zdraví našich dětí. Máme dost pokusů a omylů, které odnášejí lidé na zdraví. Jsme připraveni si testování dělat jako městská část sami s tím, že budeme požadovat příspěvek, s kterým vláda počítá a který hradí zdravotní pojišťovny. Od začátku spolupracujeme s odborníky, kteří uvádějí, že pouze tato vybraná metoda má smysl”, řekl nový starosta městské části Praha 9 a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

 

Devítka poolování vyzkoušela minulý týden, kdy otestovala 370 lidí po 20-30 členných kolektivech. Testování proběhlo v dopoledních hodinách, kdy výsledky byly známé stejný den večer. Byly zachyceny 3 bezpříznakové případy s tím, že byly k dispozici i informace o jakou mutaci viru se jedná. Byla vyvinuta speciální aplikace, která zjednodušuje a urychluje celý proces.

 

“Sekvenování viru je klíčové. Toto podcenění se vymstilo např. v Chebu, kde se rozšířila agresivnější britská mutace a následky byly fatální. Laboratoř podezření na nový druh vyhodnocovala měsíc. To pak můžeme celou společnost zavírat neustále, protože budeme mít plné nemocnice. Důležité je využít nejmodernějších postupů a udržet společnost otevřenou”, doplňuje Zdeněk Davídek, radní MČ         Praha 9 pro oblast školství.

 

Rada městské části Prahy 9 považuje postup Ministerstva zdravotnictví za nekoncepční                                     a nedůvěryhodný a bude o tomto informovat ministra Blatného. Bude požadovat místo čínských antigenních testů adekvátní kompenzaci pro vlastní a efektivní testování, které děti spolehlivě ochrání. 

 

usneseni RMC
Přílohy