Jste zde

Koncerty v obřadní síni radnice

Obřadní síň vysočanské radnice, Sokolovská 324/14, Praha 9 historická budova radnice, 2. patro, bezbariérový vstup, začátky koncertů 19.00, omezená kapacita sálu

25. 10.
Pražské dechové kvinteto - Koncert k 90. letům založení

Pražské dechové kvinteto založil v roce 1928 Dr. Václav Smetáček, hobojista a pozdější slavný dirigent. V roce 1968 úspěšně obnovil činnost uznávaného tělesa flétnista a profesor Pražské konzervatoře Jan Hecl a vedl soubor čtvrt století. Již od prvních koncertních vystoupení provázejí Pražské dechové kvinteto skvělé kritiky, neboť po celou dobu existence se u pultů střídali vždy jen hráči  nejvyšších kvalit. O tom vypovídá nejen nadšení a tvůrčí iniciativa, ale také obdiv skladatelů, kteří věnovali tomuto souboru na 100 nových skladeb.
Hudební kritikou je soubor v nynějším složení hodnocen jako jeden z nejlepších dechových ansámblů současnosti. To potvrzuje řada mezinárodních ocenění včetně francouzské ceny „Choc du Monde de la Musique 1999“ za nejlepší nahrávku roku z celosvětové produkce, kterou byly v podání souboru komorní skladby Leoše Janáčka a nejvyšší ocenění časopisů Repertoire a Diapason za nahrávky F. Poulence a J. Francaixe.
Pražské dechové kvinteto pravidelně koncertuje na významných festivalech v Evropě a USA (Mitte Europa, Settimane Musicali di Stresa, L. Janáček Festival – Rouen, Saou Chante Mozart), podniklo mnoho turné po Evropě (Španělsko, Francie, Německo, Švýcarsko, Švédsko a další), USA, Japonsku (2002).
Stálými hosty souboru jsou významné osobnosti jako Ivan Klánský, Cristina Ortiz, Daniel Wiesner i Kazuko Nagatomi.

 

PDK v obsazení:
Jan Machat (flétna)
studoval hru na flétnu na pražské konzervatoři i AMU pod vedením prof. Františka Čecha. V letech 1997-2000 vyučoval na pražské konzervatoři a byl též ředitelem hudebního festivalu Mladé pódium v Karlových Varech. Od roku 1987 je flétnistou a sólo-pikolistou České filharmonie, s níž se zúčastnil mnoha zahraničních turné a festivalů.
Jurij Likin (hoboj) studoval na Běloruské hudební akademii u prof. B. Ničkova a na Národní konzervatoři v Paříži u prof. M. Bourguera. Získal řadu prvních cen ve významných národních i mezinárodních soutěžích (Concertino Praga, Kišinev, Chmelnický). Od roku 1994 trvale žije a působí v Praze, nejprve jako sólo-hobojista v Pražské komorní filharmonii a později v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK.
Vlastimil Mareš (klarinet) je absolventem Akademie múzických umění v Praze. Získal řadu významných ocenění v mezinárodních soutěžích (Concertino Praga, Pražské jaro, Paříž, Řím). Jako sólista či jako člen komorních sdružení vystupoval v mnoha zemích Evropy, v USA a Japonsku. Nyní je sólo-klarinetistou Pražských symfoniků a profesorem na AMU v Praze. V současnosti jeho druhou významnou aktivitou je dirigování.
Jan Vobořil (lesní roh) je absolventem brněnské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze. Je několikanásobným laureátem národních soutěží a zároveň získal čestná uznání na mezinárodních soutěžích (Pražské jaro 1992 a Ženeva 1993). Od roku 1994 je sólo-hornistou Pražské komorní filharmonie.
Miloš Wichterle (fagot) byl v patnácti letech přijat jako mimořádný talent na Akademii múzických umění v Praze. Pod vedením prof. K. Pivoňky získal několik mezinárodních ocenění v interpretačních soutěžích v Polsku, Německu, na Pražském jaru 1977 a 1981. Tato ocenění mu poskytla možnost koncertovat jak sólově, tak v komorních souborech.

Připravujeme :
8. 11.  Smetanovo trio - program : A. Dvořák, Erich Wolfgang Korngold 
Jan Páleníček violoncello, Jitka Čechová klavír, Radim Kresta housle
 

Změna programu vyhrazena

assets/files/Skolstvi_Volny-cas/2013/Kvarteto Martinu_CV.docx

Související dokumenty