8. 4. 2013

Sedmáci v Praze otestují své jazykové znalosti. Zadarmo

7.4.2013    denik.cz    str. 0   Praha

Praha – Žáci sedmých tříd v deváté městské části se letos podruhé nechají otestovat a pokusí se složit mezinárodní zkoušky nanečisto. Žáci si ověří své jazykové znalosti ve třech kategoriích: poslech, porozumění psanému textu a písemnému projevu. Samotná zkouška trvá 120 minut a pro jednoho žáka stojí 150 korun. Městská část Praha 9 testování žákům plně hradí.

Praha 9 svým školám i školkám na jazykové vzdělání poskytuje již několik let účelově určené příspěvky. Testování sedmáků je pro městskou část zpětnou vazbou na to, jak se investice vložené do vzdělání zúročí.

Užitečné závěry pro děti i učitele

Tato zkouška je jednak důkazem pro samotné žáky, jak se jim vede, ale zároveň také informací pro učitele, na čem je potřeba zapracovat do budoucna," řekla radní pro oblast školství Zuzana Kučerová."

 

Lidové noviny

V pražském areálu Odkolek budou byty

8.4.2013    Lidové noviny    str. 18   Domov

Záměr italského developera pomohl prosadit náměstek pražského primátora Hudeček. I přes řadu negativních vyjádření zastupitelé projekt nakonec překvapivě schválili.

PRAHA Příprava výstavby v jednom z největších brownfieldů v širším centru Prahy, ve vysočanském areálu bývalých pekáren Odkolek, pokračuje. Developerská firma FIM Development chce nevyužívané pekárenské objekty zbourat a místo nich postavit více než 500 bytů, hotel a kancelářskou budovu.

            Celkové náklady neuvádí, podle odhadu realitních odborníků se mohou pohybovat kolem tří miliard korun.

            Roky proti záměrům FIM Development v areálu Odkolek protestovali sousedé i občanské sdružení Krocan. Loni v září Komise pro územní plán hlavního města Prahy výstavbu nedoporučila. Nesouhlas vyslovila i Rada hlavního města Prahy loni v říjnu. Hlavním důvodem bylo nedořešení dopravní situace v lokalitě.

            O měsíc později předložil pražskému zastupitelstvu změnu územního plánu pro areál Odkolek první náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) v materiálu Z-1294, který doporučuje změnu schválit a výstavbu povolit. Navzdory všem předchozím negativním vyjádřením a navzdory tomu, že dopravní situace i nadále zůstala nedořešená, zastupitelstvo změnu schválilo.

            „Já byl proti změně usnesení na zastupitelstvu, můj názor ale byl přehlasován,“ uvedl pro LN předkladatel změny Hudeček.

            Areál prodala firma Odkolek developerské společnosti FIM Development v roce 2005. Společnost je součástí FIM Group, kontrolované italskou firmou Finanziaria Immobilliare Monferini v čele s Matteo Monferinim.

            „Oproti původním plánům jsme sice ve zpoždění, ale příprava projektu pokračuje standardním způsobem. Prozatím jsme zahájili přípravu dokumentace pro uzemní rozhodnutí. Schvalovací proces je dlouhý a podílí se na něm mnoho osob. Cítíme však podporu všech zúčastněných, tedy jak Prahy 9, tak magistrátu,“ uvedla pro LN Ilona Monferini Mančíková, obchodní ředitelka FIM Group.

            Podpora však nebyla bezvýhradná. Městská část Praha 9 samozřejmě chtěla bývalý průmyslový areál oživit, představou ovšem byla nízkopodlažní zástavba, která by nenarušila charakteristiku lokality, danou navazující vilovou čtvrtí Krocínka. O podpoře nesvědčí ani zamítavá stanoviska Komise pro územní rozvoj a Rady hlavního města Prahy.

            Jediným, kdo záměr FIM Development v areálu Odkolek podpořil předložením návrhu změny územního plánu, byl první náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček. Jakékoli spojení s firmou Matteo Monferiniho či Ilony Monferini Mančíkové však náměstek kategoricky popřel.

            „FIM Group neznám, neznám ani žádnou paní Monferini,“ řekl LN Hudeček, byť se jím předložený materiál Z-1294 zabývá jen projektem společnosti FIM Development. S projektem nesouhlasila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která ve svém vyjádření upozorňuje na blízkost železniční trati a konstatuje, že nebude hradit případná protihluková opatření.

            V těsné blízkosti areálu Odkolek vede frekventovaná železniční trať do směrů Lysá nad Labem, Nymburk a Neratovice, Mělník, Mladá Boleslav. Trať má tři koleje, do budoucna by měla přibýt čtvrtá. Ochranné pásmo dráhy je 60 metrů od krajní koleje, nejméně však 30 metrů. Kancelářská budova, kterou chce FIM Development v areálu Odkolek postavit, má být od krajní koleje vzdálená 17 metrů.

            Stávající administrativní budova pekáren, kterou developer jako památkově chráněný objekt musí zachovat, je od krajní koleje vzdálena 30 metrů. Se souhlasem SŽDC lze v ochranném pásmu dráhy stavět, ovšem majitelé budoucích nemovitostí musí počítat s tím, že z důvodu veřejného zájmu může SŽDC do jejich vlastnických práv kdykoli zasáhnout.

            Podle realitních odborníků je areál vhodný pro administrativní a komerční budovy. Kvůli trati je jeho využití pro rezidenční účely sporné, zvlášť s ohledem na skutečnost, že ke konci roku bylo v Praze neprodáno 6700 nových bytů a další tisíce se staví a budou stavět v projektech, jako jsou Nové Měcholupy, Rohanský ostrov či Nové Bubny.

Projekt Odkolek

LOKALITA Praha 9, Vysočany, bývalý areál pekáren Odkolek mezi ulicemi Ke Klíčovu, Pod Krocínkou, Stoupající, Nad Vysočany a Vysočanská DEVELOPER FIM Development, vlastněný italskou firmou Finanziaria Immobilliare Monferini Plocha území 56 000 m2 Počet bytů 548 Hotel 6000 m2 Kanceláře 8200 m2 Komerční plochy 6300 m2 Zdroj: FIM Development

 

Metro

Jak skončit s kouřením poradí na patnáctce

8.4.2013    Metro    str. 3   Praha

Všem sedmákům zase radnice Prahy 9 zaplatí anglické testy „nanečisto“.

Dvacet tisíc korun, jež ročně průměrný kuřák vydá za svůj zlozvyk, je sumička, která by se jistě dala investovat smysluplněji. Pokud tedy patříte k těm, kteří chtějí šetřit své zdraví i peníze, a konečně seknete s kouřením, radnice Prahy 15 spolu se sdružením Česká koalice proti tabáku vám nabízí pomocnou ruku.

            Každý třetí čtvrtek v dubnu, květnu a v červnu (18. 4., 16. 5. a 13. 6.) vždy mezi čtrnáctou a osmnáctou hodinou v obchodním centru Hostivař budou k dispozici odborníci, kteří se zájemci proberou nejvhodnější způsoby odvykání kouření a pomohou jim vytvořit vlastní odvykací plán. Přes kapsu se opět letos plácne radnice deváté městské části, která teď v dubnu zaplatí všem žákům sedmých tříd certifikovanou jazykovou zkoušku nanečisto. Takzvaná „mock exam“ City & Guilds trvá 120 minut a pro jednoho žáka stojí 150 korun. Radnice věří, že se jí vložená investice zúročí. „Vloni jsme si poprvé otestovali, jak se nám naše investice vrací, a zjistili jsme, že děti zvládají dobře poslech i porozumění čtenému textu, ale mají nedostatky v psaném projevu. Je to zřejmě proto, že dnešní děti nejsou příliš zvyklé psát delší texty, a pokud píší, tak většinou ve zkratkách,“ říká radní pro školství Zuzana Kučerová. „Tato zkouška je jednak důkazem pro děti, jak se jim vede, ale zároveň také informací pro učitele, na čem je potřeba zapracovat do budoucna,“ dodává Kučerová.

            Pět nejlepších premiantů, kteří složí zkoušku nejlépe, navíc od radnice dostane poukaz na skutečnou zkoušku v hodnotě 3200 korun a také materiály potřebné ke studiu angličtiny. Znalost jazyka už u těch nejmenších radnice považuje za prioritu a ročně svým školám přispívá statisíce na anglické lektory.

 

prazskenovinky.cz

Praha 9 zaplatí jazykovou zkoušku „nanečisto“

7.4.2013    prazskenovinky.cz    str. 0   z regionů

V dubnu zaplatí Městská část Praha 9 všem žákům sedmých tříd certifikovanou jazykovou zkoušku „nanečisto“.

Městská část Praha 9 již druhým rokem, v rámci podpory jazykového vzdělávání, zajistí všem žákům sedmých ročníků základních škol zdarma mezinárodní zkoušku City Guilds nanečisto. Jde o takzvanou „mock exam“ na úrovni A1 a A2 podle Evropského referenčního rámce. Také letos v dubnu mohou žáci prověřit svoje jazykové znalosti ve třech kategoriích: poslech, porozumění psanému textu a písemném projevu. Zkouška probíhá ve zkouškovém klimatu, trvá 120 minut a pro jednoho žáka stojí 150 korun. Městská část Praha 9 testování žáků plně hradí. Uvedl to oficiální web Praha 9.

Radnice svým školám i školkám na jazykové vzdělání poskytuje již několik let účelově určené příspěvky. Testování sedmáků je pro městskou část zpětnou vazbou na to, jak se investice vložené do vzdělání zúročí.

„Vloni jsme si poprvé otestovali, jak se nám naše investice vrací a zjistili jsme, že děti zvládají dobře poslech i porozumění čtenému, ale mají nedostatky v psaném projevu. Je to zřejmě proto, že dnešní děti nejsou příliš zvyklé psát delší texty  a pokud píší, tak většinou ve zkratkách,“ říká radní pro oblast školství Zuzana Kučerová.

„Tato zkouška je jednak důkazem pro děti, jak se jim vede, ale zároveň také informací pro učitele, na čem je potřeba zapracovat do budoucna,“ dodává Kučerová.

Podle radničního webu pět nejlepších premiantů, kteří složí zkoušku nejlépe, ocení radnice Prahy 9 poukazem na skutečnou  zkoušku v hodnotě 3 200 korun a také dárky v podobě materiálů potřebných ke studiu angličtiny.

"Radnice Prahy 9 dlouhodobě podporuje výuku angličtiny na svých základních školách prostřednictvím rodilých mluvčích. Česká školní inspekce ve své výroční zprávě upozorňuje na problém nedostatku rodilých mluvčí v českých školách. Na mladé lektory školy často nemají peníze," připomněl radniční web.

Městská část Praha 9 rozděluje ročně všem svým základním školám finanční příspěvek ve výši 670 000 korun určený právě na zaplacení anglických lektorů.

S angličtinou začaly v roce 2011 také všechny mateřinky na „devítce“. „Většina obcí dnes již ve svých mateřských školách angličtinu nabízí. My jsme však revoluční v tom, že v našich mateřinkách se učí cizí jazyk všechny děti, nejen předškoláci,“ vysvětluje Zuzana Kučerová. "Angličtina je součástí školního vzdělávacího programu a pro děti je zdarma," dodala.

 

prazskypatriot.cz

Jazyková zkouška nanečisto a zdarma

5.4.2013    prazskypatriot.cz    str. 0  

Městská část Praha 9 již druhým rokem, v rámci podpory jazykového vzdělávání, zajistí všem žákům sedmých ročníků základních škol zdarma mezinárodní zkoušku City &  Guilds z angličtiny nanečisto. Jde o takzvanou „mock exam" na úrovni A1 a A2 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. Také letos v dubnu mohou žáci prověřit svoje jazykové znalosti ve třech kategoriích: poslech, porozumění psanému textu a písemném projevu. Zkouška probíhá ve zkouškovém klimatu, trvá 120 minut a pro jednoho žáka stojí 150 korun. Městská část Praha 9 testování žáků plně hradí.

 

Pražský deník

Sedmáci otestují své jazykové znalosti. Zadarmo

6.4.2013    Pražský deník    str. 3   Z metropole

Praha 9 – Žáci sedmých tříd v deváté městské části se letos podruhé nechají otestovat a pokusí se složit mezinárodní zkoušky nanečisto. Žáci si ověří své jazykové znalosti ve třech kategoriích: poslech, porozumění psanému textu a písemnému projevu. Samotná zkouška trvá 120 minut a pro jednoho žáka stojí 150 korun. Městská část Praha 9 testování žákům plně hradí.

            Praha 9 svým školám i školkám na jazykové vzdělání poskytuje již několik let účelově určené příspěvky. Testování sedmáků je pro městskou část zpětnou vazbou na to, jak se investice vložené do vzdělání zúročí.

 Užitečné závěry pro děti i učitele

„Tato zkouška je jednak důkazem prosamotné žáky, jak se jim vede, ale zároveň také informací pro učitele, na čem je potřeba zapracovat do budoucna,“ řekla Pražskému deníku radní pro oblast školství Zuzana Kučerová.

 

prvnizpravy.cz

Praha 9 zaplatí jazykovou zkoušku „nanečisto“

7.4.2013    prvnizpravy.cz    str. 0   z regionů

V dubnu zaplatí Městská část Praha 9 všem žákům sedmých tříd certifikovanou jazykovou zkoušku „nanečisto“.

Městská část Praha 9 již druhým rokem, v rámci podpory jazykového vzdělávání, zajistí všem žákům sedmých ročníků základních škol zdarma mezinárodní zkoušku City Guilds nanečisto. Jde o takzvanou „mock exam“ na úrovni A1 a A2 podle Evropského referenčního rámce. Také letos v dubnu mohou žáci prověřit svoje jazykové znalosti ve třech kategoriích: poslech, porozumění psanému textu a písemném projevu. Zkouška probíhá ve zkouškovém klimatu, trvá 120 minut a pro jednoho žáka stojí 150 korun. Městská část Praha 9 testování žáků plně hradí. Uvedl to oficiální web Praha 9.

Radnice svým školám i školkám na jazykové vzdělání poskytuje již několik let účelově určené příspěvky. Testování sedmáků je pro městskou část zpětnou vazbou na to, jak se investice vložené do vzdělání zúročí.

„Vloni jsme si poprvé otestovali, jak se nám naše investice vrací a zjistili jsme, že děti zvládají dobře poslech i porozumění čtenému, ale mají nedostatky v psaném projevu. Je to zřejmě proto, že dnešní děti nejsou příliš zvyklé psát delší texty  a pokud píší, tak většinou ve zkratkách,“ říká radní pro oblast školství Zuzana Kučerová.

„Tato zkouška je jednak důkazem pro děti, jak se jim vede, ale zároveň také informací pro učitele, na čem je potřeba zapracovat do budoucna,“ dodává Kučerová.

Podle radničního webu pět nejlepších premiantů, kteří složí zkoušku nejlépe, ocení radnice Prahy 9 poukazem na skutečnou  zkoušku v hodnotě 3 200 korun a také dárky v podobě materiálů potřebných ke studiu angličtiny.

"Radnice Prahy 9 dlouhodobě podporuje výuku angličtiny na svých základních školách prostřednictvím rodilých mluvčích. Česká školní inspekce ve své výroční zprávě upozorňuje na problém nedostatku rodilých mluvčí v českých školách. Na mladé lektory školy často nemají peníze," připomněl radniční web.

Městská část Praha 9 rozděluje ročně všem svým základním školám finanční příspěvek ve výši 670 000 korun určený právě na zaplacení anglických lektorů.

S angličtinou začaly v roce 2011 také všechny mateřinky na „devítce“. „Většina obcí dnes již ve svých mateřských školách angličtinu nabízí. My jsme však revoluční v tom, že v našich mateřinkách se učí cizí jazyk všechny děti, nejen předškoláci,“ vysvětluje Zuzana Kučerová. "Angličtina je součástí školního vzdělávacího programu a pro děti je zdarma," dodala.