4. 6.

Zachránil je písek ze hřiště. Příběh od divoké Rokytky

3.6.2013    aktualne.cz    str. 0   Život v Česku - Domácí

    Zuzana Kleknerová    Městská část Praha 9   

Stranou hlavního zájmu se po celém Česku odehrávají malá dramata. Jako to na Smetance

 

Hrdlořezy (Praha) - Nic takového tu nikdy nezažili. Nastěhovali se sem před šesti lety, dávno poté, co se Prahou prohnala velká voda v roce 2002.

 

O byty v rezidenční čtvrti Smetanka na okraji pražských Hrdlořez byl tenkrát velký zájem - komplex není velký, postavili ho uprostřed zeleně s hezkými předzahrádkami, na klidném místě. V přírodě, přímo na břehu potoka Rokytka...

 

Právě potok, který sem nové rezidenty nalákal, je ale nepříjemně překvapil.

 

Už o víkendu začala jeho hladina rychle stoupat. V noci na pondělí kulminovala.

 

Plynaři museli vypnout plyn, nefunguje elektřina, neteče teplá voda.

 

"Máme jen studenou, nic jiného," říká pán v modré šusťákové bundě, který se představil jako Václav. Teď střídavě přebíhá mezi potokem - co se mezitím změnil v dravou řeku - a vjezdem do areálu bytových domů.

 

Hlídá potok, podzemní garáže a vůbec celý areál Smetanky. Garážová vrata jsou totiž ve všech domech dokořán.

 

Před nimi jsou sice vyrovnané pytle s pískem, garáže jsou přesto plné vody.

 

"Čekáme teď na hasiče, slíbili nám čerpadla," vysvětluje Václav a ukazuje vnitřek jedné z garáží. Spíš než místo na parkování připomíná obří bazén plný nevábně hnědé vody.

 

Auta se povedlo zachránit, až na jediné. To teď stojí odstavené za domem. Samozřejmě - nejezdí.

 

Hasiči na Smetanku přijeli už v noci - dovezli písek i pytle. Než dorazili, plnili zdejší obyvatelé a lidé, co jim přišli na pomoc z nedalekých, výše položených domů, pytle pískem z dětského pískoviště.

 

"Voda sahala až sem," ukazuje Václav na schody u mostku přes Rokytku. "Hlídky jsme drželi asi do dvou hodin v noci, než začala hladina klesat," říká.

 

Vchodové dveře domů se každou chvíli otvírají. Někdo vyjde a zamíří k autu, často maminky s malými dětmi. Právě mladých rodin tu bydlí většina.

 

Do aut pak nakládají děti i velké, plné tašky. "Bydlí tu asi 70 rodin, určitě dvacet z nich už odjelo," říká Václav, sám taktéž otec, který svou rodinu poslal pryč.

 

Proč tu taky zůstávat? Školky a školy jsou zavřené, nefunguje nic...

 

"Ano, opravdu všichni odjíždějí," říká jedna z maminek, kolem níž pobíhají děti v pláštěnkách. "Kdo ví, jak dlouho to bude trvat," krčí rameny.

 

Cesta podél Rokytky bývá za normálního počasí oblíbeným cílem pro projížďky s kočárky nebo pro cyklisty nejen z východu Prahy. Jedním směrem se dá dojet až ke Kyjskému rybníku, tím druhým nahoru na Žižkov.

 

Hned na břehu je krásné, trochu zastrčené dětské hřiště. Kdo se na něj chce dostat, musí přes lávku.

 

Velká voda to tu však změnila k nepoznání - a tak lávku raději střeží policie.

 

Po dětech teď u hřiště není ani památky. Procházejí tu jen paní se psy, které bydlí v okolních domech. I ony bedlivě hlídají hladinu Rokytky.

 

"Voda se naštěstí zastavila kus od nás," říká jedna z nich. "K nám do sklepa se nedostala. Ale soused asi zatopený bude, už minule byl," dodává.

 

"A jde vám proud?" ptá se druhá. "Ne, nejde tady nikomu."

 

Ne všichni obyvatelé rodinných domků na druhém břehu, než je sídliště Smetanka, ale měli štěstí.

 

Starého pána, který bydlí přímo u mostku přes Rokytku, museli v noci narychlo odvézt do bezpečí.

 

"Evakuovali ho, nemůže chodit," vysvětluje sousedka.

 

Zahrada jeho domu se změnila ve velké jezero, hned za starou budovou je přes cestu policejní páska s nápisem "Vstup zakázán".

 

Na dvoře zůstal jen opuštěný, na kost promočený pes.

 

Sousedé tvrdí, že se v noci málem pomátl na rozumu, když mu odváželi pána.

 

Teď nikdo neví, co s ním. Bojí se k němu přiblížit - je to velký, černý rotvajler.

 

A Rokytka?

 

Ta sice pomalu klesá, v pražských Hrdlořezích ale odpoledne stále vydatně pršelo.

 

Klidnou noc tu mít nebudou.

 

 

URL| http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=781530

ČRo Radiožurnál

Povodně 2013

3.6.2013    ČRo Radiožurnál    str. 1   17:06 Dvacet minut Radiožurnálu

        Městská část Praha 9   

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Dobré odpoledne, vítám vás u poslechu Povodňového speciálu Radiožurnálu, tedy hodiny, ve které se dozvíte, jaká je současná situace zejména v Čechách, co se aktuálně děje v hlavním městě Praze a proč se zdejší politici nevyhýbají osočování a hádkám i v momentech živelných pohrom a speciál zakončíme pohledem do jižních Čech, kde by voda měla již pomalu opadat. A vzhledem k tomu, že se letošní povodeň stále více podobá té z léta roku 2002, zakončíme speciál rozhovorem s ředitelem jedné z tehdejších povodňových ikon - pražské zoologické zahrady. Tak podle posledních informací, a to je opravdu aktuální informace, v Cerhenicích na Kolínsku zahynul pracovník energetické společnosti. Na místě podle těch dostupných informací měl odstavit od energie částečně zatopený transformátor, přitom byl ale zasažen proudem. V tuto chvíli jde už o šestou oběť letošních povodní, další informace samozřejmě Radiožurnál shání a zjišťuje a nabídne vám je už v nejbližších zprávách. Začněme ale tam, kde se teprve očekává povodňová vlna, tedy ten nejhorší stav, tam, kde voda z Čech z Povodí Vltavy a Labe teprve doteče. Ve vysílání vítám starostu Hřenska Jana Havla. Dobré odpoledne.

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Dobré odpoledne.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Pane starosto, jak daleko je evakuace Hřenska? Jenom podotýkám, že jste starostou obce se 400 obyvateli.

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Tak nemáme 400 obyvatel, máme 260 obyvatel. Evakuace obce probíhá takovým způsobem, že už je evakuováno, jsou evakuovány 4 objekty, voda nám neustále stoupá, protože Labe se vlévá do Kamenice, Kamenice se rozlévá po Hřensku a předpoklad je takový, že dopadneme v roce 2002 akorát tak řekneme o 1,5 metrů méně, než to bylo, což bude úplně stejné, protože budou veškeré objekty zaplaveny a škoda nám dosáhne 100 až 150 milionů korun.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Když vás tak, pane starosto, poslouchám, berete to prostě jako záležitost, která přichází s faktem, že Hřensko leží na labských březích, případně na březích Kamenice, nebo to je něco, že z té věci někoho viníte?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

V té věci nikoho nemohu vinit, protože to nezasahuje jenom Hřensko, zasahuje to vlastně celou Evropu. Jsou to situace, který dějí od roku 2002. Do té doby ty povodně nebyly takové, anebo nebyly takové silné, takže já si myslím, že jestli je to globální oteplování nebo je v tom nějaká vyšší moc, nebo co se děje, to nevím, ale je to viz major vyšší moc.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Podle vašich informací, které máte k dispozici, tak, kdyby měla voda u vás měla dosáhnout toho nejvyššího bodu?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Informace se různí, jelikož my už jsme zažili zde několik povodní, tak můj soukromý odhad je ten, že nejvyššího stupně to dosáhne ve středu, možná že ve čtvrtek, a přesně, jak jsem říkal, metr a půl pod povodeň roku 2002.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Co to znamená? Zkuste mi to vysvětlit jako člověku, který Hřensko viděl několikrát takříkajíc bez vody, tak za jak dlouho se po takovém zásahu vodou dá vaše obec dohromady?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Tak naše obec se po zásahu vodou takovouto vodou bude dávat dohromady 4 roky a nedá se dohromady ani za 4 roky, ale to, aby nás mohli navštívit turisti, předpokládám, že musíme zvládnout za měsíc po kulminaci.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Pane starosto Havle, vydržte prosím ještě na telefonu. Dá se k tomu celému také říct, že před 11 lety doslova smetla velká obce obec Zálezlice na Mělnicku. Ta obec leží na území, které je sevřeno koryty Vltavy a Labe, těsně před jejich soutokem v Mělníce, a je vodou ohrožena i letos. Na telefonní lince je teď zálezlický starosta Jiří Čížek. Dobré odpoledne, pane starosto.

 

Jiří ČÍŽEK, starosta Zálezlic

--------------------

Dobré odpoledne.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Popište mi situaci u vás v obci?

 

Jiří ČÍŽEK, starosta Zálezlic

--------------------

No, není vůbec dobrá, ale je už tady vyhlídka na lepší obzor, protože malinko nám to kleslo, je to kupodivu, ale malinko to kleslo. Doufáme, že to není jenom nějaká taková vlna, která by nás chtěla jenom chvilku potěšit, ale bohužel část Kozarovice, kterou je součástí obce Zálezlice, už jsme museli evakuovat včera večer. Dobrovolně jsme jim nabídli evakuaci, takže někteří na to přistoupili. A bohužel ta část je z velké části pod vodou. A navíc se nám protrhla provizorní hráz, kterou jsme vybudovali v místě, kde se staví nová protipovodňová hráz, která má být dokončena v září letošního roku, takže díky firmě Eurovia, která to staví, tak teďka tady aspoň trošku žijeme, protože to začli zavážet provizorně materiálem, který samozřejmě nejde hutnit v tom dešti, takže se teď modlíme, aby ta dírka, která se tam udělala, aby byla prostě poslední a aby se nestalo to, že budeme muset evakuovat i Zálezlice, protože jsme je teďka preventivně vyzvaly k tomu, aby byly připravený, kdyby náhodou tato situace nastala a musely se evakuovat.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Pane starosto Čížku, kolika lidí by se to týkalo, kdyby se muselo přistoupit k evakuaci celých Zálezlic?

 

Jiří ČÍŽEK, starosta Zálezlic

--------------------

No, celý Zálezlice mají 420 obyvatel, samozřejmě některý už z těch Kozarovic jsou pryč, takže, kdyby to bylo jo akutní, tak si myslím, že v současné době by tam 100 lidí mohlo zůstat, protože ty jsou na kopečku, a kdyby těch 100 lidí se nám ubytovalo u svých známých, tak kolem stovky, maximálně 150 lidí.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Vy jste říkal, pane starosto, že voda trochu klesla. Která voda vás zaplavuje, z které řeky?

 

Jiří ČÍŽEK, starosta Zálezlic

--------------------

U nás zaplavujou obě, u nás je to jedno, jestli je to Labe nebo Vltava, protože Mělník je pro nás takovej špunt, kterej propustí určitej počet kubíků, tužím, že 2,5 tisíce a prostě to, co je nad, tak se rozlívá u nás a plní se proti proudu, takže pokud půjde, dám příklad, 5 tisíc po Vltavě a 100 po Labi nebo půjde 2,5 a 2,5 po každým, tak je to pro nás úplně stejnej výsledek.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Teď zpátky do Hřenska za starostou Janem Havlem. Pane Havle, dokážete si teď představit pro příště, pro příští léta, pro příští roky nějaké opatření, které by takhle velkou vodu nějakým způsobem odklonilo, anebo to je prostě promiňte mi to slovo osud Hřenska?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Je to osud Hřenska, protože realizovat nějaké opatření by, tipuji, vyšlo na hodnotu tak 300 milionů a postavení tady nové elektrárny, takže je to nerealizovatelné, takže Hřensko musí trpět tak, jak je, svou polohou.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Na kolik odhadujete to, že voda napáchá škody v samotném Hřensku a budete na to vůbec mít jako obec?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Škody odhaduji podle skutečnosti roku 2002 100 až 150 milionů, peníze na to samozřejmě nemáme.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Kde je vezmete?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Nevezmeme. Nevím, budeme prosit, žádat, žebrat a budeme se snažit nějakým způsobem peníze dotační, něco ta obec, ta obec ve své podstatě začala sezóna a my jsme za sezónu nevydělali ještě ani korunu, protože pršelo, špatné počasí, obecní pokladna prázdná a teď nás ještě postihla povodeň, nejenom teda obec bude totálně ekonomicky v krachu, ale i veškerý podnikatelé i soukromníci.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Když slyšíte vašeho kolegu, starostu Jiřího Čížka, který, který vede obec, která je mnoho desítek kilometrů na jih od vás v podstatě proti proudu toku Labe a vlastně i Vltavy, tak není to pro vás trošku optimistická zpráva, že on říká, že tam voda klesla?

 

JAN HAVEL, starosta Hřenska

--------------------

Já tomu nevěřím, teda nevěřím tomu, věřím svému kolegovi, ale nevěřím, že se to dotkne nějakým způsobem nás. Naopak oproti dřívějším letům nebo dřívějším povodním to předpokládám bude ještě horší, protože se v průběhu těchto let učinilo na mnoha místech různá protipovodňová Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

A se mnou ve studiu je starosta Městské části Praha 9 Jan Jarolím. Dobré odpoledne i vám.

 

Jan JAROLÍM, starosta Městské části Praha 9

--------------------

Dobré odpoledne.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Pane starosto Jarolíme, jak funguje spolupráce mezi vedením města, tedy hlavního města Prahy a jednotlivými městskými částmi, konkrétně mezi Prahou 8, Prahou 9, pardon?

 

Jan JAROLÍM, starosta Městské části Praha 9

--------------------

Prahou 9 a hlavním městem, tak vcelku na přijatelné úrovni. To, co jsme opravdu postrádali zejména včera, kdy došlo na naší /nesrozumitelné/ ke kulminaci, tak byly především informace, které by hovořily o vývoji průtoku na této výšce. To znamená, my jsme na některé, na některý ty změny v tom mohli reagovat opravdu na poslední chvíli.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Kdybyste ty informace dostali dříve, mohli jste reagovat lépe?

 

Jan JAROLÍM, starosta Městské části Praha 9

--------------------

Kdybysme je dostali dříve, tak jsme samozřejmě i dřív mohli, mohli přijmout příslušná opatření. Nakonec jsme po i zkušenostech trochu z toho roku 2002, si víceméně pomohli vlastními silami díky některým našim podnikatelům z místa, kteří měli zájem o to pomoci, získali jsme i techniku, těžší techniku, nákladní automobily, bagr, takže jsme poměrně rychle dokázali napytlovat potřebné množství pytlů a poskytnout a pomoci těm obyvatelům těch ohrožených domků, zejména v oblasti Hrdlořez.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Pane starosto Jarolíme, prosím, vezměte si sluchátka, abyste dobře slyšel pana zastupitele, pana zastupitele Vávru. Máte sluchátka? Tak výborně. Pane Vávro, bývalý primátor Bohuslav Svoboda vás obvinil, že jste vydali pozdě pokyn ke vztyčení protipovodňových bariér, to jsou ty kovové stěny na březích pražské Vltavy. Tvrdí, že jste je měli nechat stavět už kolem půlnoci ze soboty na neděli, zatímco se reálně začalo stavět až v neděli v 9 ráno. Má pravdu?

 

Jiří VÁVRA, předseda zastupitelského klubu TOP 09, člen krizového štábu hlavního města Prahy

--------------------

Nemá pravdu. Já bych vycházel z toho, jaké byly reálné průtoky, to znamená, 31. 5. ve 3 ráno bylo 402, čili nastal vlastně první pohotovostní stupeň, kdy se začalo řešit tato výstavba, následně se začalo stavět přesně podle harmonogramu 1. 6. 15.40 byl Zbraslav-jih, 1. 6. 15.10, 15.20 je Divadelní ulice, čili to jsou výstavby, kdy při 600 kubických metrech za sekundu se staví tyto, tyto zábrany, čili jelo se přesně podle povodňového plánu. Vyhovující samozřejmě je ...

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Mimochodem vy jste, pane Vávro, teď před malou chvílí slyšel starostu Prahy 9 Jana Jarolíma, jak říkal, že by si dokázal představit lepší komunikaci mezi vámi jako velkou Prahou a jeho městskou částí. Co na to říkáte?

 

Jiří VÁVRA, předseda zastupitelského klubu TOP 09, člen krizového štábu hlavního města Prahy

--------------------

Ano, souhlasím, tam byly jisté nedostatky z rána, ale to byly spíš nedostatky v rámci systému práce operačního, operačního štábu, to nebylo ale nic, co by tam zavinili lidé, byl tam jenom trošku špatný systém z minula, myslím, že jsme to neprodleně napravili po už první schůzce krizového štábu.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Počkejte, zkuste mi, pane Vávro, co to znamená trošku špatný systém z minula?

 

Jiří VÁVRA, předseda zastupitelského klubu TOP 09, člen krizového štábu hlavního města Prahy

--------------------

Tak v tom rámci toho krizového řízení, které se tam nacházelo a které jsme převzali podotýkám před necelým týdnem, tam byl například ten problém, že řada starostů nebo od tajemníků nebo jejich zástupců starostů vůbec nebyla v tom seznamu uvedena. To znamená my jsme tento nedostatek odstranili po výtkách starostů a podotýkám to, že krizový štáb volal na čísla, která mu byla přidělena a tady neviním ani starosty, vidím spíš problém v systému toho odboru krizového řízení v uplynulé době. Ta čísla jsme neprodleně napravili a poté ta komunikace naběhla do normálního systému. Byla zřízena Zelená linka, kde sedí 18 lidí, kteří nepřetržitě vyřizují všechny požadavky městských částí, problémy občanů. Štáb funguje naprosto normálně.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Počkejte, pane Vávro, chcete říct, že tak, jak vy to teď popisujete, to znamená, že odbor krizového řízení a vůbec štáb funguje tak, jak jste to popsal, že to před vaším nástupem na magistrát nebylo?

 

Jiří VÁVRA, předseda zastupitelského klubu TOP 09, člen krizového štábu hlavního města Prahy

--------------------

No, já jsem byl naprosto překvapen z toho, pokud nám zástupci jednotlivých městských částí vytkli komunikaci, já jsem si informace prověřil, zjistím si, že osloveni byli, a pak jsme zjistili, že byli osloveni naprosto jiní lidé, což je naprosto skandální a samozřejmě budeme následně zjišťovat, jak k této situaci vůbec v minulosti mohlo dojít.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Tak vydržte malou chvíli, pane Vávro. Pane starosto, Jarolíme, evidentně u vás na Praze 9 byl osloven někdo úplně jiný?

 

Jan JAROLÍM, starosta Městské části Praha 9

--------------------

Tak mě tohle to naprosto zaráží, tato skutečnost. Samozřejmě nevím, jak funguje systém na magistrátu a kdo za co je zodpovědný. Pravdou je, že jsem já osobně dostal 3 SMSky, které naprosto tedy nepřinášely ty informace, které bychom byli potřebovali.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Ty jste dostal od koho ty SMSky?

 

Jan JAROLÍM, starosta Městské části Praha 9

--------------------

Z krizového štábu. V podstatě ta jedna se týkala svolání rozšířeného krizového štábu na večer na půl jedenáctou včera večer k jaksi, do krizového štábu hlavního města Prahy toho celopražského, další SMSka mi oznámila, že na základě rozhodnutí zastupujícího primátora, pana radního, pana náměstka Hudečka se, je vydán zákaz vstupu do mateřských, základních a středních škol, což byla tedy velmi překvapivá informace.

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Proč byla překvapivá?

 

Jan JAROLÍM, starosta Městské části Praha 9

--------------------

No, tak mně se zdála tato informace nebo toto opatření i vzhledem k situaci u nás jako poněkud přehnaná, protože ...

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Tak vydržte malou chvíli, pane starosto. Pane Vávro, to je reakce z jedné městské části z Prahy 9. Přicházejí podobné z našich informací i z jiných pražských městských částí. Nebyla ta, nebyl to, že jste vydali pokyn k uzavření mateřských, středních a základních škol nadsazená reakce?

 

Jiří VÁVRA, předseda zastupitelského klubu TOP 09, člen krizového štábu hlavního města Prahy

--------------------

Pane redaktore, bezesporu nebyl. Tam je jeden problém, že samozřejmě podotýkám jeli jsme podle platného povodňového řádu, to znamená tak, jak to bylo nastaven platný harmonogram, bohužel byl nastaven na povodně, které vznikly mimo území hlavního města Prahy. Nyní se jednalo o to, že ty povodně vznikly v Středočeském kraji a na území hlavního města Prahy, takže jenom bych podotkl, že, a vrátím se hned k vaší otázce, 1. 6. 15.00 560 metrů kubických, ...

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Počkejte, pane Vávro, pardon.

 

Jiří VÁVRA, předseda zastupitelského klubu TOP 09, člen krizového štábu hlavního města Prahy

--------------------

Stejný den ...

 

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

--------------------

Teď se bavíme o tom, že včera v neděli odpoledne vyhlásil zastupující