31.7.

Mladá fronta DNES

Praha 9 se pere o své děti ve školkách s ombudsmanem

31.7.2013    Mladá fronta DNES    str. 1   Praha

    Kateřina Frouzová    Městská část Praha 9   

Neposlechneme veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského, plánuje radnice Prahy 9.

Ombudsman úřadům doporučil, aby školky přednostně přijímaly také přespolní předškoláky.

PRAHA To drama, zoufalství rodičů, někdy i potoky prolitých slz viděl snad každý, kdo se snažil v posledních pěti letech najít volné místo v mateřské škole v Praze. Školek je málo, dětí hodně. Situace Pražanů se letos v porovnání s uplynulými lety ještě zhoršila, protože ombudsman vydal doporučení, že školky mají přijímat pětileté či šestileté děti, i když ty nebydlí v jejich městské části. Kvůli tomu má část tříletých „domácích“ žáků smůlu.

            „Nás se to dotklo. Je to populistické, proto jsme se rozhodli vymyslet protiopatření,“ říká Jan Jarolím, starosta Prahy 9, která se jako první v hlavním městě rozhodla ombudsmana neposlechnout. Jen letos napočítali 85 rodin z Prahy 9, které nesehnaly školku, a matka proto nemohla nastoupit do již slíbeného zaměstnání.

            „Mnozí tito naši občané přitom mají existenční problémy a rodiny jsou na práci matky závislé,“ vysvětluje starosta, proč nechce dávat přednost předškolákům třeba ze satelitů kolem Prahy. Raději vyhoví rodičům mladších dětí z Prahy 9.

            „Lidé, kteří kvůli dítěti odjinud nemají školku, to berou velmi emotivně. Chceme nastavit co nejspravedlivější systém,“ dodala ředitelka školky v Kovářské ulici Ingrid Finková. Podle ní není výjimečné, když na „devítce“ hledají místa rodiče, jež žijí ve Středočeském kraji, ale do Prahy dojíždějí za prací.

Šéf školského odboru městské části Martin Odehnal našel skulinu v zákonech a vytvořil nová pravidla přijímání dětí. Nejprve chtějí změnit účel mateřinek - vytvoří z nich organizace, jejichž hlavním cílem je „uspokojovat potřeby občanů Prahy 9“. To samotný chod školky nezmění, ale významně se posílí role městské části při přidělování volných míst. Neúspěšní rodiče také kvůli změně ztratí šanci odvolat se výš, na magistrát, a jedinou možností, jak rozhodnutí zvrátit, bude soudní pře.

            Radnice si nyní nechává změny analyzovat ústavními právníky. Nová pravidla, která upřednostní děti z „devítky“, chtějí spustit od příštího roku, pokud je zastupitelé v září schválí. „Má to stoprocentní podporu,“ ujišťuje starosta.

 Ombudsman: radnice nesmí porušit antidiskriminační zákon

Úřad ombudsmana zatím nechce na kroky městské části reagovat. „Počkáme, jakou budou mít podobu. Pokud budou v rozporu s antidiskriminačním zákonem, tak budeme požadovat nápravu,“ řekla mluvčí Iva Hrazdílková.

            Letos Praha 9 vybudovala za více než 40 milionů dva pavilony mateřské školy, kde otevře jedenáct nových tříd pro asi 250 dětí. Ani to však nebude pro všechny děti stačit.

Praha 9, 8 a menší městské části na okraji se potýkají s nedostatkem míst nejvíce. „Vedle rodin ze Středočeského kraje souvisí tento jev také s masovou výstavbou rodinných domů i bytů, aniž by developeři museli vybudovat také občanskou vybavenost,“ říká Tereza Králová, mluvčí magistrátu.

            Boj o školky je tak lítý, že si někteří lidé vymýšlejí adresu bydliště, aby místo získali. Kontrola ve Vysočanech letos odhalila čtyřicet rodin, které ve skutečnosti bydlí třeba dvacet kilometrů za Prahou, ale do žádosti napsaly adresu Prahy 9. V celém městě podle ministerstva školství vloni chybělo 9 607 míst v mateřinkách. Čísla za letošní rok budou o něco nižší, protože úřady budovaly nová zařízení. V Praze žije přes 43 tisíc dětí od tří do šesti let, ale ve školkách bylo letos jen zhruba 38 tisíc míst. Jak upozornila mluvčí Králová, město se snaží situaci napravit. Prvořadě podporuje výstavbu mateřinek u základních škol nebo přímo v jejich budovách, aby je bylo možné, až přijde čas, přeměnit na první třídy. V těch bude málo míst, až se z žáků z přeplněných mateřinek stanou školáci.

43 tisíc dětí ve věku od tří do šesti let žije v Praze. 9,6 tisíce míst chybělo letos v metropoli v mateřských školách. Údaj zveřejnilo ministerstvo školství.

 

 Třicítkou a víc ne. Zón, kde se zpomaluje, zřejmě přibude

31.7.2013    Mladá fronta DNES    str. 2   Praha

    Adéla Paclíková    Městská část Praha 9   

Oblasti s ulicemi, kde se jezdí jen třicetikilometrovou rychlostí, už znají řidiči z Karlína. Zóny se mají objevit i v dalších částech Prahy.

 PRAHA Řidiči musí přišlápnout brzdu a nechat ručičku tachometru klesnout až na třicítku. Vedle ploužících se aut jezdí cyklisté a rodiče se nebojí děti pouštět častěji do školy o pár bloků dál samotné.

            Asi tak má vypadat zóna 30.

V Karlíně byla zavedena téměř před rokem a podle tamní radnice splnila očekávání. Jen možná neudělala radost některým řidičům, kteří musí dát nohu z plynu. Třicítka bude omezovat řidiče a těšit chodce zřejmě i v dalších čtvrtích.

            Plány na omezení rychlosti v ulicích už má nachystané radnice Prahy 6, třetí městská část by projekt měla mít zanedlouho, ale chce se v první řadě poradit s obyvateli.

Praha 10 zónu zavede zřejmě ještě letos na Zahradním Městě v okolí ulice Jahodová.

Praha 2 vyčkává a zvažuje podobně jako Praha 5.

            Odborník na životní prostředí Miroslav Šuta snižování rychlosti na třicet kilometrů v hodině ve větších oblastech podporuje, takové zóny prý mají smysl. „Za důležité ovšem považuji, aby se jednalo skutečně o ucelené zóny, a nikoliv o jednotlivé ulice, protože pak se jejich pozitivní účinky podstatně snižují,“ říká Šuta.

            Většina zamýšlených zón by měla zahrnovat celé oblasti, jen výjimky počítají s třicítkou v jediné ulici. To je případ dvou ulic v Praze 6 - Pod Novým lesem a Nad Hradním potokem. Tamní radnice plánuje zavést třicítku také na Babě, v Malém Břevnově či Zadní Jivině. „Chtěli bychom zóny zavádět ve dvou až třech oblastech ročně. Kdy bude první, záleží na penězích a na výsledcích ankety,“ řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

            Praha 3 chystá projekt na zavedení oblasti s povolenou třicítkou v okolí náměstí Jiřího z Poděbrad. Jednalo by se o oblast ohraničenou ulicemi Vinohradská, Jičínská, Ondříčkova a Milešovská. „Zónu 30 bych rád zavedl v průběhu roku 2014. Projekt máme před dokončením,“ řekl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut s tím, že o zavedení ještě bude diskutovat s vedením radnice. Jiné z oslovených velkých radnic zatím podobné plány nemají. Praha 9 je dokonce proti těmto zónám.

            „Jejich negativa vidíme v tom, že nižší rychlost s sebou přináší větší znečištění ovzduší. Například na Sokolovské preferujeme spíše retardéry, které řidiče zbrzdí, ale nevytvářejí kolony,“ říká mluvčí radnice Linda Urbášková.

 Odborník: Pomůže to, lidé vymění auta za kola

 Podle Šuty některé matematické modely ukázaly, že by krátkodobě mohlo skutečně dojít ke zvýšení emisí po zavedení zón s rychlostním stropem na třicítce. Z dlouhodobějšího pohledu se prý životní prostředí zlepší. „Testy provedené u běžných automobilů v Belgii a ve Španělsku ukázaly, že v zóně se podstatně nemění emise oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Dramaticky se však snižují emise velmi nebezpečného jemného prachu z dieselových motorů,“ popisuje Šuta. „Mimo jiné v důsledku toho, že lidé žijící v zóně na kratší cesty chodí více pěšky nebo jezdí na kole. A rodiče se nebojí děti pouštět do školy pěšky místo toho, aby je vozili autem,“ dodává.

            Zmiňované návyky dokládají zkušenosti právě z Karlína.

            „Snížil se tu počet aut, která jen projížděla, ale neměla tu cíl. Přibyly zahrádky u restaurací a kaváren, v ulicích jezdí více cyklistů,“ říká místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Kde by podle vás stálo za to zavést zónu 30? Chtěli byste ji u vás, či ne? Pište na mailto:adela.paclikova@mfdnes.cz

 FAKTA Kde chystají „zóny 30“

 Praha 2 Zatím možnost zavedení zkoumá. Praha 3 Má téměř dokončený projekt k zavedení zón u náměstí Jiřího z Poděbrad. Ještě to bude probírat s občany. Oblast by byla ohraničena ulicemi Vinohradská, Jičínská, Ondříčkova a Milešovská.

Praha 6 Uvažuje o zavedení, má zpracovaný projekt. Zóny by chtěla v ulici Pod Novým lesem, Nad Hradním potokem, oblast Zadní Jiviny, oblast Pod Juliskou, Baba, oblast Břevnov I., okolí Písecké brány, oblast Liboc I., Pohořelec, Malý Břevnov. Praha 10 Chystá rozšíření na Zahradním Městě v okolí ulice Jahodová.

Nechystají: Praha 1, Praha 4, Praha 5 (ta bude zvažovat, jen pokud to občané budou chtít), Praha 7, Praha 9.

 

 

prazskypatriot.cz

Letní Praha: Kinobus dnes na Proseku

30.7.2013    prazskypatriot.cz    str. 0   Letní Praha

Kinobus dnes hraje na Proseku, od 21 hodin uvidíte film Tady hlídám já. Úspěšný chemik je donucen vrátit poukazy na svatební cestu do Řecka. Jeho nastávající totiž pořídila svojí hyperaktivní dcerce přes jeho nesouhlas psa. Celá rodina se díky spiknutí holčičky a psa ocitne na prázdninách uprostřed šumavské "divočiny“. Zpočátku vypadá alternativní dovolená idylicky. Veškeré plány ambiciozního otce i starostlivé matky berou postupně za své ve chvíli, když dcerka se psem potkají někoho, kdo jim rozumí.