29. 4.

Zprávy z Prahy

27.4.2013    ČT 1    str. 2   12:00 Z metropole

        Městská část Praha 9   

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Projekt rozšíření parkovacích zón v Praze, rovná se roky příprav a náklady na dopravní studie v řádu milionů korun. Magistrátní radní ale zpoplatněné parkování, ze kterého měli profitovat rezidenti 4 městských částí, teď zatrhli.

 

Michal ŠVARC, zástupce starosty, MČ Praha 8 /TOP 09/

--------------------

Ještě minulý týden jsme byli ujištěni, že začátek února budou zóny u nás zavedeny. My jsme za studii vydali bezmála milion. Tato částka je dle našeho soudu nevratně ztracena.

 

Adam HALMOŠI, mluvčí, MČ Praha 6

--------------------

Částka převyšující 5 milionů Kč byla vydána za studie, které vlastně v tuto chvíli už by neměly být použitelné.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Hlavní město chce zpracovat novou koncepci parkování. Ta ale bude připravená nejdříve za dva roky.

 

Josef NOSEK, náměstek primátora, Magistrát hlavního města Prahy /ODS/

--------------------

Dělá se systémový materiál pro celé hlavní město Praha. Nicméně to rozhodnutí mělo přijít spíše dříve.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Městské části nechtějí čekat. Parkování v mnoha čtvrtích je katastrofální, a proto uvažují o vytvoření tzv. interních zón, do kterých by jim magistrát nemluvil, jak to udělala Praha 9. Vysočanská radnice povolenky zavedla v roce 2005 pro obyvatele v okolí O2 arény, kteří měli problém s parkováním během sportovních a kulturních akcí.

 

Tomáš HOLEČEK, radní pro dopravu, Praha 9 /ODS/

--------------------

Je to vlastně zóna městské části Praha 9. Týká se to zhruba 3 - 5 000 rezidentů v této fázi.

 

Michal ŠVARC, zástupce starosty, MČ Praha 8 /TOP 09/

--------------------

Parkování na povolenku bych si uměl představit např. v Karlíně, kde nám parkují auta na chodnících.

 

Adam HALMOŠI, mluvčí, MČ Praha 6

--------------------

Jedna z lokalit, kde by to bylo např. možné, je v okolí Ladronky.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Interní zóny můžou být vyznačené jen v ulicích, které patří do správy městských částí. Za parkovací povolenky ale v takovém případě radnice nemůžou vybírat peníze.

 

 

Tramvaje vyrazí také na sever

29.4.2013    Metro    str. 2   Praha

    ROBERT OPPELT    Městská část Praha 9   

Praha s Brandýsem na tom může být jako Liberec s Jabloncem. Tedy co se týká propojení.

 

Místo přeplněným autobusem pohodlně po tramvajových kolejích se v budoucnu dostanou lidé z Prahy do Brandýsa.

            „Je to vize tak pro rok 2025. Chceme dostat do povědomí lidí, že by trať mohla vzniknout,“ řekl deníku Metro radní Prahy 9 Zdeněk Davídek. Plány na novou tramvajovou trať vznikají na severu metropole společně se Středočeským krajem. „Chystáme výběrové řízení na zhotovitele studie dopravy v Praze 9 a jeho součástí bude i tramvajová trať do Brandýsa,“ zmiňuje Davídek. Trať může vést po stejné trase, jako dnes jezdí do Brandýsa autobus linky 375. Z Lehovce je to do Brandýsa zhruba 13 kilometrů. O svých plánech bude Praha 9 hovořit i na setkání starostů a dopravních odborníků, které je naplánováno na polovinu května. Do konce roku by mohla být hotova studie a radnice by tak mohla vizi tramvajové trati představit ještě letos. Tramvaj do Brandýsa ale není jediným podobným plánem. Před časem se mluvilo o plánu na prodloužení trati z vozovny Kobylisy až do Odoleny Vody a existuje i vize trati z Opatova do Průhonic a Čestlic. Vzorem pro takovou trať můžou být známé meziměstské linky Liberec - Jablonec, Brno - Modřice nebo tramvajová síť v německém Karlsruhe.

 

Citát „Kam nevedou koleje, jsou už teď některé komunikace ucpané autobusy.“ PAVEL PROCHÁZKA, ŠÉF ROPID

 

Foto popis|

 

O autorovi| ROBERT OPPELT, mailto:robert.oppelt@metro.cz

 

Regionální mutace| Metro - Praha

 

Právo

Čarodějnice po roce přiletí do Prahy

27.4.2013    Právo    str. 16   Praha - Střední Čechy

    (cie)    Městská část Praha 9   

Zatímco dřív lidé věřili, že je zažehnutí ohně na vyvýšeném místě ochrání před zlými silami, dnes vatry 30. dubna hoří obvykle pro zábavu. Čarodějnice se v metropoli budou opět slavit na několika místech.

            Mezi největší filipojakubské oslavy u nás patří Slet čarodějnic na Ladronce, který začíná v 15 hodin. Odpoledne bude nabité soutěžemi, divadelními a hudebními vystoupeními, sportem. Plameny vyšlehnou v 18.30 hodin, o půl hodiny později vystoupí Jaroslav Uhlíř. Pestrobarevný ohňostroj ozáří oblohu od 21.45 hodin.

Poslední dubnový den startuje letošní sezóna ve Žlutých lázních v Podolí. Program vypukne ve 14 hodin. Vatra se rozhoří v 19.30 hodin. O hudební doprovod se postará Děda Mládek Illegal Band a Walda Gang. Vstupné se neplatí.

            Slet se uskuteční i v Praze 13, konkrétně v Centrálním parku. Organizátoři připravili soutěže, přijedou houpačky, kolotoč.

            Čarodějnice se budou pálit i na pláži v Beachklubu Ládví v Praze 8. Děti čeká od 16 hodin třeba skákací hrad nebo minidisco.

            Spolek za veselejší Střížkov svolává setkání střížkovských čarodějnic, a nejen jich od 17 hodin do parku Václavka na Střížkově, kde se o zábavu postará mj. Rhytmic People ZUŠ Prosek či rockblues parta Two Hearts Pub Band. Ohňostroj rozzáří potemnělé nebe ve 21 hodin. „Přineste si dobrou náladu a můžete i polínko na oheň,“ nabádají pořadatelé.

            Radnice Prahy 12 zve děti od 16 hodin na Sofijské náměstí, kde na ně budou čekat koníci Laky a Lutinka, aby je povozili. „Čarodějnice budou oděny do tradičních i moderních kostýmů z recyklovaných materiálů. Bude se vyhlašovat ten nejpovedenější,“ láká městská část.

            Pálení čarodějnic se uskuteční i před OC Letňany. Průvod vychází od radnice v 16 h.

 

 

Pražský deník

Co chystáte?

27.4.2013    Pražský deník    str. 2   Z metropole

        Městská část Praha 9   

Jan Jarolím, starosta Praha 9

Radnice dlouhodobě podporuje výuku angličtiny na svých základních školách prostřednictvím rodilých mluvčích. Česká školní inspekce ve své výroční zprávě upozorňuje na problém nedostatku rodilých mluvčí v českých školách. Na lektory školy často nemají peníze. Městská část Praha 9 rozděluje ročně všem svým základním školám finanční příspěvek ve výši 670 000 korun určený právě na zaplacení anglických lektorů. S angličtinou začaly v roce 2011 také všechny mateřinky na „devítce“. Většina obcí dnes již ve svých mateřských školách angličtinu nabízí.“

 

 

Na fotbal dorazí i někdejší hvězdy

27.4.2013    Pražský deník    str. 2   Z metropole

    (štr)    Městská část Praha 9   

Krátce

 

Dolní Chabry – Dnes v 10.30 hodin se fotbalový tým SK Praga Vysočany na domácím hřišti utká s A týmem SK Dolní Chabry. Vedle teplého jarního počasí přiláká dnešní zápas fanoušky Sparty jistě také zajímavým soupeřem. Fotbalový tým Dolních Chaber je znám tím, že zde čas od času hrají bývalí internacionálové, kteří právě v Dolních Chabrech žijí. Patří k nim například Ladislav Vízek, olympijský vítěz z roku 1980. Ten nyní působí jako fotbalový funkcionář.