28. 5.

ct24.cz

Ruina na pražské Harfě už lidi ohrožovat nebude

27.5.2013    ct24.cz    str. 0   Regiony

    ČT24    Městská část Praha 9   

Praha - Zchátralá budova v ulici U Harfy v Praze 9 bude srovnána se zemí. Demoliční práce začaly dnes a potrvají celý týden. Stavba dlouhodobě ohrožovala kolemjdoucí, několik let se v ní také zdržovali bezdomovci.

 

Bourací bagr začal pracovat s hodinovým zpožděním, protože se čekalo na odtažení zaparkovaných aut v okolí. Před zahájením prací prohlédli budovu, kde byly sklady a kotelna, policisté se psy. Místo je nyní zabezpečeno policejní páskou. K bouracímu bagru se v dalších dnech přidají další stroje, které budou shrnovat suť do středu pozemku.

 

Stavba podle katastru nemovitostí patří společnosti Harfa City, která bude muset demolici zaplatit. Demoliční práce vyjdou na zhruba milion korun. "Nařízení statika a stavebního úřadu se týkalo pouze zbourání stavby, která ohrožovala životy a zdraví obyvatel. Proto ani neodklízíme suť, to bude muset udělat majitel," uvedl zástupce starosty Prahy 9 Adam Vážanský. Pokud se bude majitel zdráhat místo uklidit, Praha 9 mu to nařídí. "Když to neudělá ani pak, odklidíme to sami a budeme po něm uhrazení vymáhat exekučně," dodal Vážanský. Dnešní demolice se podle něj nezúčastnil žádný zástupce majitele objektu.

 

Část objektu se předloni v únoru zřítila do ulice a poškodila deset aut a tramvajovou trolej, celkovou škodu tehdy policie vyčíslila na 1,5 milionu korun. Případ vyšetřovala s podezřením na spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Podle městského statika Petra Macháně za zřícení mohli bezdomovci, kteří dali do sběru ocelové výztuže.

 

Radnice pak nechala budovu zakonzervovat a stavební úřad dal majiteli příkaz k jejímu odstranění. Vlastník však objekt nezboural. Značné zhoršení technického stavu objektu ohlásila stavebnímu odboru Prahy 9 městská policie, která budovu na žádost lidí v poslední době kontrolovala.

 

Na místě objektu v ulici U Harfy a přilehlých pozemcích se plánuje komerční areál Harfa City s kancelářemi, obchody, sklady a byty, vyplývá z dokumentů předložených v rámci posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Magistrátní odbor ochrany prostředí pro projekt vydal v říjnu 2010 souhlasné stanovisko.

 

Praha 9 vede v současné době spor také o zbourání ubytovny v Odlehlé ulici. Majitel objektu, který leží na obecním pozemku, dostal nařízení o odstranění stavby. Zatím tak ale neučinil.

 

 

URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regio...prazske-harfe-uz-lidi-ohrozovat-nebude/

 

 

 

ČT 1

Demolice bývalé truhlárny

27.5.2013    ČT 1    str. 12   18:00 Události v regionech - Praha

        Městská část Praha 9   

Jiří PETROVIČ, moderátor

--------------------

Radnice Prahy 9 zahájila demolici bývalé truhlárny, které hrozilo zřícení o zdevastovaný areál, ve kterém přespávali bezdomovci se vlastník nestaral a s úřadem nekomunikoval. Městská část nemá jinou možnost, než nebezpečné budovy zbourat na vlastní náklady.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Někdejší truhlárna na Harfě v Praze Libni je už několik let problémovým místem. Vloni tu spadla část domu na zaparkovaná auta, opuštěné haly si oblíbily bezdomovci, kteří tu přespávají. Česká firma se sídlem v Lichtenštejnsku, která areál vlastní, na výzvy úřadu, aby budovy zabezpečila, nereagovala.

Marek DOLEŽAL, zástupce starosty Praha 9 /TOP 09/

--------------------

Budova se začla znova daleko víc chátrat a začla bejt nebezpečná. Proto městský statik a ještě další statik rozhodli o demolici.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

V pondělí ráno se bagr objednaný městskou částí pustil do demolice. Ještě předtím ale městská policie vyhnala z hal deset bezdomovců.

 

Vlastimil OLIČ, obvodní ředitel městské policie, Praha 9

--------------------

Tady byly nějaké, nějaké hoření a v podstatě v době, kdy jsou, říkám, nepříznivé podmínky klimatické, tak je to pro nás prostě místo, které navštěvujeme pravidelně.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Strážník se služebním psem ráno vzbudili i Miloše a Janu, kteří tu bydleli dva roky.

 

Miloš

--------------------

Přístřeší, to nám stačilo. My jsme si vodu donesli a když jsme potřebovali uvařit, tak jsme si uvařili, jsme si udělali z cihel ohniště. Máme stan, tak postavíme stan někde.

 

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

Bývalá truhlárna se bude bourat až do konce týdne. Demoliční firma nechá suť ležet v areálu. Její odstranění už radnice přenechá na majiteli. Za bourací práce městská část zaplatí zhruba milion korun, který pak bude vymáhat.

 

Marek DOLEŽAL, zástupce starosty Praha 9 /TOP 09/

--------------------

Právníci už dneska vyjednávají o nějakých případných nárokách. Samozřejmě budeme se snažit i případně exekučně postihnout tento majetek.

Luděk JÍRA, redaktor

--------------------

S ním měl vlastník původně velké plány. Před dvěma roky představil projekt na výstavbu obchodněadministrativní budovy. Luděk Jíra, Česká televize, Praha.

 

 

 

E15

U Harfy.

28.5.2013    E15    str. 2   Události

        Městská část Praha 9   

Odstraněním obvodových zdí začala včera demolice zchátralé budovy v ulici U Harfy v Praze 9. Demoliční práce, které vyjdou zhruba na milion korun, budou trvat celý týden. Stavba, která podle katastru nemovitostí patří společnosti Harfa City, dlouhodobě ohrožovala majetek a zdraví obyvatel. Demolici bude muset zaplatit majitel objektu.

 

Haló noviny

FOTO

28.5.2013    Haló noviny    str. 3   Z domova

        Městská část Praha 9   

Foto popis| Odstraněním obvodových zdí začala včera demolice zchátralé budovy v ulici U Harfy v Praze 9. Demoliční práce, které vyjdou zhruba na milion korun, budou trvat celý týden. Stavba, která podle katastru nemovitostí patří společnosti Harfa City, dlouhodobě ohrožovala majetek a zdraví obyvatel. Demolici bude muset zaplatit majitel objektu.

Foto autor| FOTO – ČTK/Michal KAMARYT

 

 

 

Metro

Demolice. Tady bydlet nemůžete

28.5.2013    Metro    str. 5   Praha

    AV    Městská část Praha 9   

Bezdomovci museli včera narychlo opouštět dům v ulici U Harfy. Že je čas posbírat igelitky, jim ráno ohlásil zvuk bouracího bagru, který se posléze pustil do demolice. Ta byla nezbytná kvůli špatnému stavu domu. „Bourání bude trvat týden a vyjde zhruba na milion korun,“ řekl zástupce starosty Prahy 9 Adam Vážanský s tím, že majitel domu bude muset náklady městské části uhradit.

            Špatný stav budovy zapříčinili mimo jiné právě bezdomovci, kteří ze zdí vytahovali ocelové výztuže, které pak odnášeli do sběren.

            Již loni se do ulice zřítila část stěny, která následně poškodila deset aut a tramvajovou kolej. Škody se vyšplhaly na 1,5 milionu korun.

Problémové budovy Ve špatném stavu jsou také tyto budovy: * Praha 5: bývalá Typografie v ulici Grafická * Praha 8: na Rohanském ostrově je ve špatném stavu více budov - vlastník má čas do konce června na jejich odstranění

 

Fotografie najdete na WWW. METRO. CZ

 

Foto popis| Sutiny musí odklidit majitel budovy.

Foto autor| ČTK

 

Regionální mutace| Metro - Praha