25. 4.

Impuls

Pražské radnice plánují společný postup proti magistrátu

24.4.2013    Impuls    str. 3   08:00 Zprávy

        Městská část Praha 9   

Jiřina SOUČKOVÁ, moderátorka

--------------------

Pražské radnice plánují společný postup proti magistrátu. Rada hlavního města totiž odkládá zavedení modrých parkovacích zón v dalších městských částech, které přiléhají k centru. Dnes existují modré zóny v Praze 1, 2, 3 a 7.

 

Alan HEJMA, redaktor

--------------------

Jejich zavedení přesunulo problém s parkováním k sousedům, kteří chtěli reagovat podobně zavedením svých modrých zón. Proto třeba místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos rádiu Impuls řekl, že se na magistrát velmi zlobí.

 

Jiří BODENLOS, místostarosta Prahy 4

--------------------

Prostě najeli z 5. května, z Jižní spojky auta k nám, tady nasedli na metro a jeli dál do práce. Já tomu nerozumím.

 

Alan HEJMA, redaktor

--------------------

Prakticky stejně argumentuje radní pro dopravu na Praze 9 Tomáš Holeček. I u zdejších stanic metra pakují mimopražští.

 

Tomáš HOLEČEK, radní pro dopravu na Praze 9

--------------------

Zvažujeme v nejbližších dnech setkání městských částí. Časový úsek, než se vypracuje nová koncepce, není pro nás přijatelný.

 

Alan HEJMA, redaktor

--------------------

Právě spíše novou koncepci má v plánu magistrát. Ta by možná byla pro motoristy příznivější. Například v širším centru by rezidenti s kartičkou za čelním sklem mohli parkovat i tam, kde nebydlí. Hezký den přeje Alan Hejma.

 

 

Právo

Inteligentní přechod

25.4.2013    Právo    str. 11   Praha - Střední Čechy

    (cie)    Městská část Praha 9   

Přechod přes rušnou Lovosickou ulici v Praze 9 je o něco bezpečnější. Před pár dny začal sloužit inteligentní přechod vybavený zařízením, které rozpozná, že po něm někdo, jde a varuje řidiče výstražnými světly. Městská část chce další vybudovat např. v ulicích U Nové školy, Litoměřická nebo u mateřské školy Pod Krocínkou.

 

 

Pražský deník

Starostové: Nesouhlasíme se slučováním, poškodí to lidi

25.4.2013    Pražský deník    str. 1   Titulní strana

    PETR ŠTROMPF    Městská část Praha 9   

Myšlenka sloučit malé městské části s velkými stále žije. Čeká se ale na audit, který měl být hotov už loni v září

„Vzdálené radnice se nebudou zajímat o naše problémy. Mají samy se sebou co dělat,“ říká Miroslav Malina, starosta Dolních Chaber.

 

Praha – V loňském červnu způsobil magistrát neklidné spaní starostům malých městských částí. Údajný záměr primátora Bohuslava Svobody je sloučit malé části s velkými kvůli zefektivnění státní správy. Jednoduše řečeno, sloučení by mělo ušetřit peníze. Počáteční nevole dotčených starostů se ale utopila v čase, čekalo se na ekonomické analýzy vybraných městských částí, které měly sloužit jako ekonomický vzorek.

            Konkrétně na tři velké a osm malých radnic mířil audit města, který by měl posoudit náklady na provoz. „Analýzy stále ještě probíhají, myšlenka slučování je pořád aktuální. Domnívám se zároveň, že v tomto volebním období slučování nebude ještě reálné,“ sdělil Deníku radní Lukáš Manhart. Pro některého starostu je to dobrá, pro jiného špatná zpráva.

            “Máme informaci, že pan radní Manhart se svojí idey stále nevzdal. Náš odmítavý postoj ke slučování pořád trvá. Nepřineslo by nic pozitivního,“ řekl Miroslav Malina, starosta malé městské části Dolní Chabry s tím, že je potřeba si uvědomit, že vzdálené radnice se nebudou zabývat jejich problémy.

            „Mají samy se sebou co dělat. Už teď je nezajímáme,“ doplnil Malina.

 

...2

Dokončení ze strany 1

 

Řeč je o radnici velké městské části Praha 8, která by se s Chaberskými sloučila. Ta Deníku prostřednictvím své mluvčí Heleny Šmídové vzkázala, že se slučováním nesouhlasí.

            Starostové velkých městských částí – zda by stáli o nové obyvatele a území – nejsou ani po téměř roce v názoru jednotní. Například starosta Prahy 4 Pavel Caldr, který by si „vzal pod zámek“ městskou část Libuš a Písnici, sloučení nakloněn není.

            „Protože se úřady před časem rozšiřovaly, aby byl blíž občanům, nepovažuji slučování za dobrý nápad,“ vzkázal magistrátu. Stejnou řečí hovoří starosta zmiňovaných malých částí Jiří Koubek. Podle něho jsou náklady na chod jeho úřadu mnohem menší, než u velkých městských částí. „U malých totiž není jediná, která by prošustrovala miliony,“ glosoval starosta Koubek.

 

Praha si dovoluje velký luxus

 

Z velkých městských částí je proti slučování i Pavel Klega, starosta Prahy 15. „Naopak, malé by měly dostat víc kompetencí. Už jen z hlediska významu servisu tamním občanům. Mají svého starostu, který dovede hájit jejich zájmy, a to nemluvě o řadě jiných věcí spojených s výkonem státní správy,“ sdělil rezolutně. Stejný názor však nesdílí Jana Černochová, starostka Prahy 2. „Domnívám se, že si Praha dovoluje velký luxus financovat malé městské části. Výsledky analýz ale ještě neznám, abych mohla záměr posoudit detailněji,“ poznamenala Černochová.

 

Žádnou správu prý nevykonávají

 

Vůbec nejradikálnější postoj nezměnila ani po čase Marie Kousalíková, starostka Prahy 6. V loňském červnu se netajila názorem, že malé části žádnou státní správu nevykonávají. Tu pro ně dělají ty velké. Mají samosprávu sestávající ze školy, školky, jednoho parku, a když třeba staví školu, dostanou od města 45 milionů jako dotaci, přitom jejich rozpočet jsou dva miliony, což, podle Kousalíkové, je ekonomická blbost. Jaký má starostka „šestky“ aktuální názor?

            „Ano, stále možné slučování podporuji,“ sdělila Deníku Kousalíková. Poněkud opatrnický, až diplomatický postoj zaujala radnice velké městské části Prahy 9. Ústy místostarosty Tomáše Portlíka zaznělo, že jakékoliv úspory ano, ale návrh na sloučení by se měl nejdříve připomínkovat.

            „Je třeba ho ale nejdřív předložit,“ řekl Portlík. Což nijak nemění na přesvědčení Zbyňka Richtera, starosty Dolních Počernic, kterého by sloučení dostalo „pod zámek“ právě Prahy 9.

            „Velké městské části neměly, nemají a nebudou mít takový vztah obyvatelstvu, jako na těch malých máme my. Prostě se ti lidé na velkých částech ani vzájemně neznají a těžko někdy dojde k opaku,“ uzavřel starosta vzorek „analýzy Pražského deníku“.

            Téměř shodně starostové z malých městských částí hovoří o potřebách spravovaného veřejného života. Například místní lidé si tak na „svých malých radnicích“ bez problémů vyřizují občanské průkazy, stavební povolení a mají starostu, který je bude v případě potřeby náležitě bránit.

            Dále prý zde vyvstává nebezpečí, že v případě sloučení lační a všehoschopní developeři už nebudou mít tolik překážek v získávání nových pozemků. Ať už se záměrem výstavby nových bytů nebo třeba golfových hřišť, jak třeba v Klánovicích.

            Další oslovení nejmenovaní starostové bezmála z celého spektra městských částí hodnotí záměr pražského magistrátu ještě jinak. A to, že myšlenku slučování i s jejím přívržencem radním Manhartem jednou pro vždy pravděpodobně smetou příští volby.

 

***

 

Radnice chystají protest proti zrušení zavádění nových zón

24.4.2013    Zpravodajství ČTK    str. 0   dce  pol

    brn    Městská část Praha 9   

  Doplnili jsme informace o ODS v 7. odstavci.

 

  --------------------

 

  Praha 24. dubna (ČTK) - Zástupci některých radnic se chystají na čtvrtečním zasedání zastupitelstva hlavního města vyvolat diskusi o zavedení parkovacích zón v dalších částech města. ČTK to sdělili starostové Prahy 4 a 6, jednání se zúčastní i starosta Prahy 5. Pražští radní totiž minulý týden na svém jednání chystané zavedení zón na jejich území odložili až o dva roky - chtějí totiž vypracovat pravidla pro celé území Prahy. Dosud si o zónách rozhodovaly městské části.

 

  "Chystáme se na jednání zastupitelstva, kde předáme radním usnesení našeho zastupitelstva, které odmítá odložení zavedení zón. Zároveň budeme radní interpelovat v rámci jednání. Posunutí zavedení zón o dva roky je pro nás neakceptovatelné," řekl ČTK starosta Prahy 4 Pavel Caldr (ODS) s tím, že jednání se zúčastní buď on sám, nebo místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD).

 

  Stejně se chystá protestovat radnice Prahy 6. Na jednání promluví starostka Marie Kousalíková (ODS). "Budeme radní interpelovat. Situace je pro nás neúnosná a zóny potřebujeme nejpozději do roku 2014, kdy bude zprovozněn prodloužený úsek metra A do Motola. Pokud zóny nebudou, situace kolem stanic bude zoufalá," řekla ČTK Kousalíková.

 

  Praha 4 chce zavést zóny placeného stání zejména kolem stanic metra C, podle radnice tu obsazují ulice a parkovací místa mimopražští řidiči. Stejnou zkušenost má na svém území i Praha 6. Radnice Prahy 6 prý oslovila i odborníky z ČVUT. "Posudek asi ještě nebude, nicméně v konzultaci říkali, že pro celé území a zejména v 'malých' okrajových částech to nemá význam," řekla Kousalíková.

 

  V případě, že k odkladu skutečně dojde, chtějí se obě zmíněné radnice vydat vlastní cestou a zóny zavést navzdory magistrátu. "V krajním případě budeme muset tlačit na alternativní systém. Budeme na to muset najít prostředky, ale situace už je neúnosná," řekl starosta Prahy 4 Pavel Caldr (ODS) a zmínil systém, který funguje v Praze 9 v okolí O2 Areny.

 

  Jednání zastupitelů hlavního města se zúčastní i zástupce Prahy 5. "Pan starosta se jednání zúčastní, interpelovat ale nebude, půjdeme osobní cestou," řekla mluvčí Ivona Kratochvílová. Praha 5 se proti odkladu postavila již minulý týden. "Je to skandální. Pokud dojde k dalšímu odkladu, hrozí, že se parkování v Praze 5 bude na magistrátu řešit až po volbách. To by znamenalo, že naši občané v centru nezaparkují ještě další dva až tři roky," uvedl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP).

 

  Kvůli zavedení nových zón se rozhořel spor i mezi ODS a TOP 09, které vládnou magistrátu. Občanští demokraté chtějí prosadit vznik nových parkovacích zón v Praze 5 a 6 i na území Jarova v Praze 3 v roce 2014 podle stávajících plánů, sdělil dnes ČTK zastupitel Ondřej Pecha (ODS). "Rozhodli jsme se spustit s koaličním partnerem o tomto problému jednání v rámci dohodovacího řízení, protože odklad řešení situace v některých městských částech je podle našeho názoru neudržitelný," uvedl Pecha.

 

  Zóny měly být od začátku příštího roku rozšířeny na území Jarova v Praze 3 a na Prahu 4, 5, 6 a 8. Zástupci magistrátní koalice TOP 09 a ODS se dohodli ale minulý týden dohodli, že zavedeny nebudou a město vypracuje koncept parkovacích zón pro celou Prahu.

 

  brn mha mal

Cas| 16:10