20. 3. 2013

Mladá fronta DNES

Ulice už měly lemovat modré čáry. Nelemují

20.3.2013    Mladá fronta DNES    str. 1   Praha

Město ohlásilo další termín pro zavedení parkovacích zón v Praze 5, 6 a na Jarově. Odsunulo jej na přelom roku. Tím se posouvá zavedení zón i v Praze 4, 8 a 9. Některé radnice zvažují alternativní řešení.

Na jedné straně nadšení, na druhé smutek. Zavedení dalších placených parkovacích zón budí rozpaky mezi městskými částmi. Magistrát totiž opět posunul termín jejich zavedení. A to je naopak důvod k radosti těch, kteří by dojížděli do těchto čtvrtí za prací autem a marně by hledali místa na parkování v modrých zónách.

Jen si to zrekapitulujme: v šesté a páté městské části a na Jarově už měly být zóny loni na podzim, pak magistrát posunul termín na leden a následně na letošní jaro. Vše je jinak. „Zavedení zón vidím reálné někdy na přelomu roku. Dřív to asi nebude,“ říká náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek.

A důvod? „Zdržení nastalo na odboru informatiky, který má dát dohromady požadavky na parkovací automaty a připravit systémové řešení jednotného systému evidence,“ dodal Nosek. Až pak se vyhlásí výběrové řízení na dodavatele.

Jenže tato zpráva nemile překvapila čekající radnice. „Považuji to za krajně nesolidní přístup magistrátu. Měli jsme dohodu, kdy se zóny zavedou. Situace v Praze 5 je neúnosná a zhoršuje se,“ říká tamní místostarosta Jiří Vejmelka.

Podobně se vyjadřuje i radnice šesté městské části. Ta je přitom na seznamu čekatelů už několik let - od roku 2008. „Je to už několikátý termín. Doufáme, že to zase není další slib, který nebude splněn,“ říká místostarosta Prahy 6 Jan Záruba.

Radnice už plánují společný „úder“ na město i možné alternativní řešení.

Posunutý termín zavedení zón placeného stání v Praze 5, 6 a na Jarově znamená zpoždění i v dalších čtvrtích. Tak třeba radnice Prahy 9 chtěla olemovat modrými čarami ulice ve Vysočanech, a to už v létě. Praha 8 je zase chce v Karlíně a dolní Libni a Praha 4 v okolí stanic metra letos na podzim. Je ale jasné, že i tyto plány patrně padnou.

Radnice zvažují nová řešení problémů s parkováním. „Obáváme se zpoždění. Situace s parkováním během všedních dnů je v Karlíně a Libni natolik zoufalá, že si nedovedeme představit další rok bez zón,“ stěžuje si místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Radnice proto chtějí tlačit na magistrát. Některé z nich už ale podle informací MF DNES zvažují alternativní systém, jak zajistit parkovací místa svým obyvatelům.Ten už dříve zřídila vysočanská radnice. Zdejší lidé měli potíž najít místo k parkování, když se v O2 areně konaly sportovní a kulturní akce. A tak radnice povolila stání v ulicích jen se souhlasem úřadu. Svým obyvatelům s trvalým bydlištěm vydávala kartičky.

Ale takový systém rozhodně není dokonalý. „U O2 areny jsme dostali povolení během akcí odtahovat auta. Ale tento systém jsme pak zavedli i u stadionu Sparty. Jenže tam odtahovat nemůžeme a hrozba pokuty řidiče tolik neodradí,“ říká radní pro dopravu Prahy 9 Tomáš Holeček.

Přesto radnice chtějí nejprve vyjednávat s magistrátem. „Setkáme se se zástupci Prahy 5, 6 a 8. Schůzku jsem svolala z důvodu pomalého a nekoncepčního postupu města a doufám, že je společně vyzveme k urychlenému řešení zón placeného stání,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová s tím, že jednání se má uskutečnit dnes.

Radnice Prahy 4 už odhaduje zřízení zón ve svých ulicích na přelom roku či v roce 2014. Zato Praha 9 věří, že vytoužené zóny zavede ve slibovaném termínu. „Budu tlačit na magistrát, aby zóny ve Vysočanech byly v létě,“ říká Holeček.

FAKTA Kde chtějí parkovací zóny Praha 3 - chce zóny na Jarově, nový termín je na přelomu let 2013/2014 Praha 4 - chce zóny v okolí stanic metra C na podzim, to zjevně padá Praha 5 - zavede zóny v Košířích, na Smíchově, nový termín je na přelomu let 2013/2014 Praha 6 - zavede zóny okolo stanic Dejvická, Hradčanská a v ulici Bělohorská, nový termín je na přelomu let 2013/2014 Praha 8 - chce zóny v dolní Libni, Karlíně na podzim, to zjevně padá Praha 9 - chce zavést zóny v Libni a Vysočanech v létě, to zjevně padá.

Souhlasíte se zavedením modrých zón do dalších městských částí? Pište na mailto:adela.paclikova@mfdnes.cz

 

prazskypatriot.cz

Praha 9 otevře nové školky

19.3.2013    prazskypatriot.cz    str. 0  

V mateřských školách v Praze 9 by od září mělo přibýt 287 míst. Ve třech školkách přistaví radnice dohromady 11 tříd, a zaplatí přes 36 milionů korun.  Nové třídy vzniknou ve školách U Nové školy, Kytlická a U Vysočanského pivovaru. Kromě toho připravuje městská část stavbu nové školky na Proseku mezi ulicemi Litvínovská a Veltruská. Na projektovou přípravu dá letos podle schváleného rozpočtu 1,5 milionu Kč. V letošním školním roce otevřela radnice sedm přípravných tříd základních škol. Ty jsou určeny pro děti s odkladem a předškoláky.