Jste zde

Informace ke koronaviru COVID-19

Vážení spoluobčané,

Manuál pro používání roušek

Kontakt na MČ Praha 9 pro seniory k objednání roušky nebo nákupu

Výtah z doporučení WHO k ochranným pomůckám

Doporučení k dodržování hygieny v bytových domech (k úpravě)

Základní informace k finanční správě

Pravidla pro návštevy lékařů v Poliklinice Prosek

POMOC PSYCHOLOGA - zdarma

 

 

24. července 2020

Nová mimořádná opatření v souvislosti se zákazy a omezeními na hromadných akcích s účinností od 25.7.2020 a od 27.7.2020

 

30. června 2020

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ Hygienické stanice hl.m. Prahy od 1. července 2020

 

Testy na COVID-19 (i pro samoplátce) jsou v Praze 9 dostupné od 16. dubna 2020

 

Pro více informací ke druhům testů a jejich cenám přejděte ZDE

 

Obnova provozu Zón placeného stání od 11. 5. 2020 od 8:00 hodin

Upozorňujeme, že na základě rozhodnutí primátora hlavního města Prahy je provoz Zón placeného stání obnoven od 11. 5. 2020 od 8:00 hodin na celém území hlavního města Prahy.

V případě změny vás budeme informovat.

 

Od pondělí 4. května 2020 se provoz Úřadu MČ Praha 9 vrací ke standardní úřední době

 

Čtvrtek 2. dubna

Nakládání s odpadem infikovaným koronavirem

Zóny placeného stání bez poplatků prodlouženy do 14. 4. 2020

 

Středa 1. dubna

POZOR !!

Žádosti se nebudou přijímat na obecních živnostenských úřadech, jak bylo avizováno, ale přímo na Ministerstvu průmyslu a obchodu

 

 

Čtvrtek 26. března

Předběžná informace k žádosti o finanční příspěvek na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné

Vážení podnikatelé,

vláda České republiky uložila obecním živnostenským úřadům přijímat žádosti o finanční příspěvek na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“) a neprodleně je předávat Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky (dále jen „ministerstvo“), které bude finanční příspěvek poskytovat. Ministerstvo nyní připravuje postup a formu pro podávání žádostí. S podáním žádosti, prosím, vyčkejte. Příspěvek bude vyplácen zpětně, tudíž nehrozí žádné zmeškání lhůty. Pokyny (včetně formuláře) budou zde zveřejněny, jakmile je živnostenský úřad obdrží od nadřízeného orgánu.

 

Středa 25. března

Vláda opět zpřísnila pravidla pro volný pohyb osob, mimojiné přidala zákaz pohybovat se ve veřejném prostoru v počtu více, než dvou osob.

Více v dokumentu ZDE

 

Jednání Vlády ze dne 23. března 2020: Volný pohyb osob je omezen až do 1. dubna 2020. Zůstanou uzavřené i restaurace i většina obchodů. Nové opatření pro pendlery: Pokud chtějí pendleři dál pracovat v zahraničí, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu ale budou v karanténě. Vláda znovu změnila pravidla pro nákup v obchodech s potravinami a drogerií. V obchodech nad 500 metrů čtverečních budou moci v době od 8 do 10 hodin nakupoval jen senioři ve věku 65+. Prodej v menších obchodech s potravinami bude nově bez omezení.Vláda odsouhlasila, že by přijímací zkoušky na střední školy měly být nejdřív čtrnáct dnů po otevření škol a to jen v jednom termínu. Vláda plošně posouvá termín podání přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí do 31. srpna a promíjí červnovou zálohu na daň z příjmů.

Dne 18. března 2020 Vláda ČR na mimořádné schůzi schválila zákaz vycházení bez roušky. Platit bude od půlnoci. 

 

čtvrtek 19. března 2020

Usnesení vlády, které naleznete zde  Všem osobám se zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, v čase mezi 7:00 hod.–až 9:00 hod., a to s výjimkou osob starších 65 let věku, včetně zajištění nezbytného doprovodu, osob, které jsou držiteli průkazu ZTP/P, starší 50 let, včetně zajištění nezbytného doprovodu, zaměstnanců nebo osob v obdobném poměru zařízení poskytujících pečovatelskou službu amajitelů a zaměstnanců provozovatele prodejny nebo osob v obdobném poměru.

středa 18. března

 • Dnes 18. března 2020 Vláda ČR na mimořádné schůzi schválila zákaz vycházení bez roušky. Platit bude od dnešní půlnoci. V době od deseti od dvanácti budou moci od čtvrtka nakupovat jen důchodci nad 65 let.

 

V důsledku mimořádných opatření v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru Covid-19 klesá v těchto dnech počet cestujících, kteří využívají pražskou MHD. Paralelně s tím, jak klesá počet cestujících, naopak roste počet zaměstnanců pražského dopravního podniku i dalších dopravců, kterým byla nařízena povinná karanténa. Proto Dopravní podnik hl. m. Prahy, Magistrát hl. m. Prahy a organizace ROPID na nezbytně dlouhou dobu zavádí prázdninový jízdní řád také v provozu metra i tramvají. Od příštího týdne budou mírně prodlouženy intervaly ve špičkách pracovních dnů, dopoledne, a kvůli minimální obsazenosti vozidel od tohoto víkendu také o pozdních večerech a v noci.

úterý 17. března 2020

 • Rozhodnutí primátora hlavního města Prahy o zákazu vstupu a pohybu osob na území hl.m. Prahy za nouzového stavu ze dne 17. 3. 2020

 

 • Sociální služby Praha 9: Nakoupíme vám. Zároveň hledáme dobrovolníky na nákupy.

Sociální služby Praha 9, z. ú., v souvislosti se šířením virového onemocnění COVID-19 nabízí novou službu. Na telefonním čísle 725 113 370 si mohou senioři, nemocní, či osamělí lidé objednat nákup.

Stačí nadiktovat, jaké potraviny potřebujete nakoupit, dobrovolník nakoupí a přiveze je do vaší domácnosti. Zaplatíte pouze nakoupené zboží. Služba je zdarma.

Sociální služby Praha 9 zároveň prosí dobrovolníky, kteří by nákupy zajišťovali, aby se hlásili na stejném telefonním čísle.

pondělí 16. března

 • Provoz úřadu od pondělí 16 .3. 2020 do odvolání
 • Co lze a nelze dělat v době vyhlášené karantény - přehledně  (odkaz na článek SEZNAM ZPRÁVY)
 • Přerušení živnosti na MČ Praha 9
 • Mateřské školy pro děti rodičů pracujících v záchranných složkách

  Za současné mimořádné situace spojené s epidemií viru COVID-19 omezila MČ Praha 9 od pondělí 16. března 2020 do odvolání provoz v mateřských školách, které zřizuje. Ve školkách se starají jen o děti rodičů, kteří pracují v záchranných složkách, nebo jsou součástí krizového řízení.
  V souvislosti s posledním nařízením vlády určila MČ Praha 9 také dvě školky, v nichž se postarají o děti rodičů pracujících v záchranných, bezpečnostních a pedagogických službách. Rodiče přitom nemusí mít trvalé bydliště v MČ Praha 9.
  „O děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují jako zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví, nebo jsou příslušníci ozbrojených sil, pedagogickými či nepedagogickými pracovníky určeného školského zařízení, se budou starat v MŠ Kytlická a MŠ U Nové školy,“ konstatuje radní pro školství MČ Praha 9 Zdeněk Davídek a dodává: „Rodiče, kteří o tuto službu budou mít zájem, se mohou přihlásit u ředitelek těchto školek. Platí, že mateřské školy mohou pečovat maximálně o patnáctičlenné skupiny dětí.“

 • Sňatečné obřady po dobu trvání zákazu volného pohybu nelze konat, neboť na ně nedopadá žádná z výjimek zákazu volného pohybu osob vymezená v usnesení vlády č. 215 z 15. března 2020. Uzavření manželství nelze považovat za neodkladnou úřední záležitost.

 

 

 • Sobota 14. března 2020 Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších

USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 14. března 2020 č. 211 o přijetí krizového opatření

 

 • Pátek 13. března 2020
 • V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v ČR bychom vás chtěli informovat o provozu našeho úřadu. 

Pondělí a středa

Zároveň bychom vás chtěli požádat, abyste v maximální možné míře využili pro kontakt s námi telefonického nebo elektronického spojení https://praha9.cz/kontakty. Osobní návštěvy úřadu prosím uskutečněte pouze v neodkladných případech a pomozte tak zamezit možnému šíření nákazy. Situaci sledujeme a budeme se řídit doporučeními či nařízeními našich nadřízených orgánů. O možných změnách budeme informovat prostřednictvím našich webových stránek a sociálních sítí.

Upozorňujeme, že garáže v budově ÚMČ P9 jsou pro veřejnost do odvolání uzavřené.

Vchod do budovy a cesty po budově jsou rozděleny na část pro Úřad práce a Úřad MČ Praha 9

Děkujeme, že tato opatření respektujete.

 

 • Čtvrtek 12. března 2020 Vláda vyhlašuje s účinností od 12. března 2020 od 14 hodin na dobu 30 dnů nouzový stav pro Českou republiku kvůli koronaviru. Vláda také od čtvrtka zakázala konání akcí s počtem lidí vyšší než 30 a zakázat vstup do restaurací od 20 hodin večer do 6 hodin ráno. Více informací zde.
 • Mateřské školy jen pro děti rodičů, kteří i nadále chodí do zaměstnání

  Třebaže za současné mimořádné situace spojené s epidemií viru COVID-19 zůstávají z rozhodnutí vlády mateřské školy otevřeny, MČ Praha 9 od pondělí 16. března 2020 do odvolání omezí provoz v mateřských školách, které zřizuje. Ve školkách se postarají jen o děti rodičů, kteří i nadále chodí do zaměstnání.

  Zákaz navštěvovat mateřskou školu mají děti rodičů na mateřské či rodičovské dovolené, děti rodičů, kteří čerpají volno na ošetřování člena rodiny, děti rodičů, kteří mají nařízenou karanténu, či děti rodičů, kteří pracují z domova – home office.

  „K tomuto mimořádnému opatření jsme přistoupili z důvodů prevence, aby se děti co nejméně zdržovaly ve velkých kolektivech, což šíření koronaviru nahrává. Děkujeme rodičům, kteří využili našeho doporučení z 10. března neposílat děti do školky, pokud mají obavy o jejich zdraví,“ vysvětluje radní pro školství MČ Praha 9 Zdeněk Davídek a dodává: „V případě, že děti nebudou v mateřské škole dva týdny a déle, počítáme v příštím měsíci se snížením výše tzv. školkovného.“

 

 

 

 • Středa 11. března 2020 Opatření České pošty v souvislosti s koronavirem Rádi bychom Vás touto cestou informovali, že v souvislosti s nastalou situací ohledně výskytu koronaviru na území České republiky může dojít k dočasným změnám nebo dokonce omezení v doručování zásilek a v provozu poštovní pobočkové sítě. Tato situace vyžaduje zavedení systémových opatření, která zajistí, aby bylo poskytování poštovních služeb co nejbezpečnější.
 • V rámci doručovací sítě může Česká pošta v případě vyhlášení plošné karantény na určitém území přejít k tzv. bezkontaktnímu doručování zásilek a složenek. Veškerá opatření jsou preventivní, mají zabránit rychlému šíření nemoci a vstoupí v platnost pouze v případě, že bude krajskými hygienickými stanicemi vyhlášena plošná karanténa. Pokud k této situaci na určitém území dojde, budeme Vás o tom bezodkladně informovat.

  Co se týká pobočkové sítě, budeme přijímat taková opatření, aby byl minimalizován přímý kontakt mezi zaměstnanci České pošty a klienty. Veškerá opatření budou v případě nutnosti zavedena s maximální snahou eliminovat nutnost dotčené pobočky uzavřít. Pokud by taková situace nastala, budeme Vás rovněž neprodleně informovat.

 

Základní školy jsou od 11. března 2020 uzavřeny, děti z mateřských škol mohou zůstat doma

Vláda dnes, v úterý 10. března 2020, rozhodla o uzavření všech škol (základních, středních i vyšších odborných a dalších) od středy 11. března 2020. Mateřských školek se toto opatření netýká.

Základní školy

„Rozhodnutí vlády musíme jako zřizovatel základních škol v městské části Praha 9 bez výjimky respektovat. Proto bude od 11. března všech pět našich základních škol – Na Balabence, Špitálská, Novoborská, Litvínovská 500 a Litvínovská 600 – až do odvolání uzavřeno. Učitelé pro děti připravili učivo na doma. Prosíme proto rodiče, aby své děti průběžně kontrolovali, zda se opravdu učí,“ apeluje Zdeněk Davídek, radní pro školství MČ Praha 9, a pokračuje: „Zároveň prosíme rodiče, aby pozorně sledovali zdravotní stav svých dětí a v případě zjevných známek svědčících o nemoci telefonicky kontaktovali příslušného lékaře.“

I když školáci zůstávají doma, neznamená to, že jsou v domácí karanténě. Přesto, chtějí-li vidět své kamarády nejen na sociálních sítích, měli by se scházet jen v početně omezených skupinkách.

Chápeme, že zavření základních škol znamená pro rodiče další starost navíc. Věříme však, že takováto preventivní opatření předejdou daleko větším potížím, které by mohly nastat, pokud bychom epidemii onemocní společně nezvládli.

 

Mateřské školy

Dnešní rozhodnutí vlády se zatím netýká uzavření mateřských škol. Rada MČ Praha 9 přesto doporučuje vedení svých mateřských škol, aby vyšlo vstříc rodičům, kteří se v současné době obávají posílat své děti do školního kolektivu a raději je chtějí nechat doma.
„Doporučili jsme ředitelkám mateřských škol, aby vyšly vstříc rodičům, kteří chtějí své děti ponechat prozatím doma. Za dobu, co děti nebudou ve školce, se v příštím měsíci sníží výše tzv. školkovného. A týká se to i dětí, pro které je předškolní docházka povinná,“ dodává Zdeněk Davídek.

 

Kulturní akce

 

V městské části Praha 9 se tento zákaz týká představení v Divadle Gong, jehož zřizovatelem je MČ Praha 9.

Všechny kulturní akce pořádané městskou části Praha 9, a to včetně pravidelných koncertů v obřadní síni vysočanské radnice, se rovněž do odvolání ruší.

Pondělí 9. března 2020

 

 • V pátek 6. března 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření, kterým se všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do ČR nařizuje, aby bezprostředně po návratu do ČR oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu. Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.

 

 

Preventivní doporučení: více v příloze

- dodržovat základní hygienická pravidla!!!

- používat i dezinfekci na ruce

- nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí

- pokud trpíte respiračním onemocněním, buďte ohleduplní ke svému okolí

V případě podezření na zhoršení Vašeho zdravotního stavu, kontaktujte v prvním kroku telefonicky Vašeho praktického lékaře a dále se řiďte jeho pokyny.