Pozvánka do GALERIE 9

Srdečně zveme na výstavu GABRIELA KRYL – ILUZE A SKUTEČNOST,  Galerie 9 od 16. 4. do 2. 5. 2019. Od roku 2004 je Gabriela Kryl držitelkou ceny Evropské Unie umění. Po ukončení Vyšší odborné školy sklářské se podílela na tvorbě designu v mnoha českých sklárnách. Zastoupena je v  Soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí a to konkrétně v Izraeli, Rakousku, Anglii, Bělorusku, Holandsku, USA. V roce 1999 tvořila foukané sklo v Glass Centrum Leerdam v Holandsku, v letech 1999 až 2000 byla zaměstnána ve sklárně AJETO v Lindavě.

Bc. GABRIELA KRYL, DiS.
Narodila se 13. ledna 1977 v Brně. Matka Gabriely Hana Lošanová nar. 1951 je výtvarnicí. Otec Gabriely byl akademický malíř a sochař Karel Kryl, narozen v roce 1919. Gabriela již od útlého věku navštěvovala Uměleckou školu Jaroslava Kvapila v Brně, následně studovala Střední textilní školu v Brně obor návrhářství a modelářství oděvů, dále Střední školu uměleckých řemesel v Brně obor užitá malba. V pomaturitním studiu pokračovala na Vyšší odborné škole sklářské v Novém Boru obor umělecká výroba skla a design. Následně dokončila studium na Universitě J. A. Komenského v Praze. V roce 1992 vyhrála 2. místo v soutěži Vox Humana Ostrava-Poruba v kategorii do 24 let. Od roku 2004 je držitelkou ceny Evropské Unie umění. Po ukončení Vyšší odborné školy sklářské se podílela na tvorbě designu v mnoha českých sklárnách. Zastoupena je v  Soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí a to konkrétně v Izraeli, Rakousku, Anglii, Bělorusku, Holandsku, USA. V roce 1999 tvořila foukané sklo v Glass Centrum Leerdam v Holandsku, v letech 1999 až 2000 byla zaměstnána ve sklárně AJETO v Lindavě. V období 2000 až 2001 pracovala jako výtvarnice ve sklárně Klára na Polevsku, v roce 2001 pracovala na novém designu a katalozích pro sklárnu A. Ruckl a synové ve Včelničce i pro veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. Od roku 2002 je zaměstnána jako výtvarnice ve firmě PRECIOSA - lustry v Kamenickém Šenově, v letech 2002 až 2003 působí jako návrhářka pro sklárnu Alexandra na Práchni a v letech 2003 až 2004 je designérkou sklárny Harmonia Glass v Novém Boru. Autorku naleznete rovněž na Wikipedii a v archivu současného výtvarného umění galerie Dox v databázi abArt.