Jste zde

Pozvánka do GALERIE 9

Galerie 9 vystavuje od 15. ledna do 7. února 2019 výstavu fotografa Tibora Hontyho - Thanatos. Mária Kudasová připomíná československého fotografa Tibora Hontyho a jeho tvorbu věnovanou tématu smrti. Fotografie inspirovaly Ivo Medka Kopaninského, aby napsal své reflexe. Spolu s pocitovými textíky Márie Kudasové doprovází Hontyho málo známé fotografie, některé dokonce dosud nepublikované.
Jestliže se nějakému starověkému Egypťanovi opravdu podařilo převtělit, včetně jeho názoru na posmrtný život, pak jeho reinkarnace nepochybně proběhla do Tibora Hontyho.

Snad žádný z naších moderních fotografů neměl tak vyhraněný cit pro vyhledávání skrytých funerálních atributů v nejvšednějších předmětech jako Tibor Honty. Jakoby v jeho mysli zcela anachronicky, zato neustále znělo barokní „Memento Mori“.  

Zde prezentovaná kolekce jeho záběrů je toho nejlepším důkazem. Jak se ostatně může přesvědčit každý, kdo se na ní nezaujatě podívá. A uvidí, že ony fotografie jsou sdostatek výmluvné, než aby je bylo nezbytné složitě vysvětlovat. I bez obšírných komentářů je jejich prohlídka pozoruhodným zážitkem.

celý text zde

Ivo Medek Kopaninský