Prosecký podzim 2021

Městská část Praha 9 srdečně zve v neděli 19. září do Parku Přátelství na Proseku. Od 14 do 18 hodin zde na Vás čeká odpolední přehlídka volnočasových aktivit organizací z Prahy 9. Rodinné odpoledne v parku Přátelství má podtitul Dveře volného času dokořán. Večer patří koncertu Pražské mobilní zvonohry Petra Rudolfa Manouška a na závěr je připraven ohňostroj.

Dveře volného času dokořán 14.00-18.00
Pokud se vaše děti rozhodují, co dělat ve svém volnu, nemělo by Vám uniknout odpoledne  s názvem „Dveře volného času dokořán“, které je součástí letošního ročníku akce Prosecký podzim 2021.

Přehlídka volnočasových aktivit organizací z Prahy 9, která v parku Přátelství začne ve 14 hodin, umožní dětem, aby si vyzkoušely celou řadu sportů a nejrůznějších dovedností a samy se pak rozhodly, co chtějí ve svém volném čase dělat. V neděli až do 18 hodin se jim budou věnovat instruktoři, vedoucí a členové sportovních oddílů a zájmových kroužků, jako je AC Sparta Praha, badmintonový oddíl SK Prosek Praha, škola Taekwondo Dan-Gun, sdružení Tanec pro všechny, Mažoretky TJ Sokol Nové Vysočany, Chanbara při ZŠ Novoborská, zájmové kroužky Divadla Gong, Kulturní a rodinné centrum Knoflík, Dům dětí a mládeže Praha 9 aj.
Vzhledem k tomu, že se jedná o lokální přehlídku sportovních a zájmových organizací z Prahy 9, mají rodiče jistotu, že se jejich potomek nenadchne pro činnost, za kterou musí dojíždět přes půl Prahy.

Koncert Pražské mobilní zvonohry 19.30
Pražská mobilní zvonohra Petra Rudolfa Manouška rozezní svých 57 zvonů. Zazní klasické skladby i populární melodie upravené pro zvony a zvonky. Hraje carillonér Radek Rejšek.
Na jeden z jejích 57 zvonů finančně přispěla i městská část Praha 9.

Pražská mobilní zvonohra je evropským unikátem. S nápadem na její stavbu přišel zvonař Petr Rudolf Manoušek už v roce 1994. Zařízení začal tvořit o pět let později, všechny zvony měl odlity v roce 2001. Při stavbě zvonohry přitom spolupracoval s firmami Royal Eijsbouts
z nizozemského Astenu a Clock-o-Matic z belgického Holsbeeku, tedy odborníky ze zemí, jež jsou považovány za kolébku zvonoher.

Koncertní nástroj Zvonohra (pevná nebo mobilní) je vlastně soubor zvonů různých velikostí sladěný do kompaktního celku, který umožňuje na tyto zvony hrát. Základem Pražské mobilní zvo[1]nohry je mechanická klaviatura, orientovaná uprostřed delší strany nástroje, takže zvony jsou rozmístěny pravidelně v celé ploše i po obou stranách hráče. To umožňuje posluchači bezprostřední vizuální kontakt a velmi plastický, prostorový zvukový vjem. Druhý paralelní systém je elektronický, ovládaný vestavěným počítačem, do jehož paměti lze vložit více než stovku libovolných skladeb. Zvony jsou v tomto případě rozeznívány elektro[1]magnetickými kladivy.

Pražská mobilní zvonohra je se svými 57 zvony druhou největší na světě z pěti dnes funkčních velkých mobilních nástrojů. Má certifikaci Koncertní zvonohry a plně splňuje veškeré mezinárodní normy. Kulturní dění obohacuje nejen v Praze a českých městech, ale zejména v západní Evropě.

V roce 2001, kdy se zvonohra rozezněla poprvé a nyní, po dvaceti letech, ji tu opět uslyšíme.
 

Ohňostroj 20.30
Zářivou tečkou za letošním Proseckým podzimem bude již tradiční ohňostroj.

………………………………………………………………………………………………………………………………………

PROSECKÝ PODZIM 2021
Dveře volného času dokořán /14 – 18h
Slavnostní koncert mobilní zvonohry /19:30
Ohňostroj /20:30

Datum konání : 19. září 2021
Místo konání : Praha 9, Park Přátelství

Partner projektu : Pražská teplárenská a.s.

VSTUP ZDARMA

 

 

titulka
Přílohy
jpg plakát