30. SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ NA PROSEKU

Městská část Praha 9 vás zve na největší kulturní akci 30. Svatováclavskou pouť na Proseku, která se koná o víkendu 25. a 26. září 2021 v okolí románsko-gotického kostela sv. Václava. Připraven je pestrý a bohatý program.

Je každoroční tradicí, že na hlavní scéně zahájí program „domácí“, a to žáci i studenti Základní umělecké školy Prosek. Nabídnou nám to nejlepší, co se naučili pod vedením zkušených pedagogů školy, která již vychovala řadu úspěšných absolventů.

Návštěvníci dále přivítají Krajanku Václava Hlaváčka, dechovou kapelu špičkových profesionálních muzikantů. Vznikla v roce 1990 a od počátku je kapelníkem Václav Hlaváček. V repertoáru má jak lidové písničky, tak i dixi a tradicionály.

Starosta MČ Praha 9 Mgr.Tomáš Portlík zahájí ve 13,30 spolu s vinaři z Máchalky slavnostním přípitkem a poděkováním partnerům a sponzorům 30. Svatováclavskou pouť na Proseku a XXII. Vysočanské vinobraní.

Následovat bude vystoupení VLADIMÍRA HRONA. Moderátor, zpěvák, komik a imitátor, který za své působení získal několik televizních cen TýTý předvede divákům svojí unikátní imitátorskou show hudebních hvězd.

V 15,00 očekáváme příjezd knížete Václava se svojí družinou v podání členů místního Spolku za veselejší Střížkov, pod vedením pana Romana Holka, který je srdcem a duší střížkovské lokality a nejen jí . . . při pořádání řady kulturních a společenských akcí na Střížkově.

Obohacením odpoledne bude i veřejná kolaudace „staronového“ hostince U Brabců, nyní Plzeňky U Brabců, kterou si mohou během odpoledne návštěvníci prohlédnout nejen uvnitř, ale též zhodnotit i venkovní prostory zahrady s příjemným posezením.

Na hlavním podiu poprvé přivítáme bluegrassovou a country kapelu POUTNÍCI s programem 50 let v country, zazní její nejslavnější poutnické písně. Závěr dne bude patřit DEBBI, která vystoupí s kapelou.  Tato česká zpěvačka česko-německého původu se poprvé výrazněji prosadila v soutěži Česko Slovenská SuperStar v roce 2009.

Nedělní program bude moderovat starosta Mgr. Tomáš Portlík a radní MČ Praha 9.
Dopoledne zahájí v 10:30 kapela Pískomil se vrací, která patří k jedné z mála profesionálních kapel, která se věnuje výhradně moderní dětské tvorbě a tvoří mezigenerační zábavu, při které se baví nejen děti, ale i rodiče. Při jejich živelném koncertu si užijete vtipné a originální texty, našlápnuté písničky, barevné kostýmy a skvělou práci s dětským publikem.

TŘEHUSK tato venkovská kapela z kraje kolem dolní Berounky, Brd a Karlštejna, hraje převážně staropražské a lidové písničky. Název vznikl složením tří slov: TŘEbaňská Hudební Skupina – odráží se v něm skutečnost, že soubor založili muzikanti, kteří byli doma v obci Zadní Třebaň.
V jeho podání můžete slyšet skladby Ku Praze uhání vlak, Ručičky, nebojte se, Na Pankráci, Za vodou, Šup sem, šup tam, Stará nebuď smutná a mnoho dalších.

Je nám ctí přivítat na podiu Cimbálovou muziku HARAFICA tato špičková cimbálová muzika ověnčená nesčetnými českými i mezinárodními cenami  a patří ke stálicím hradišťského folkloru. Muzika byla založena v roce 1999 jako další z mladých dětských cimbálových muzik při ZUŠ v Uherském Hradišti. Zakladatelem byl učitel Pavel Štulír, který dodnes patří mezi nejvýznamnější osobnosti v rozvoji folklóru a především cimbálových muzik na Uhersko-hradišťsku. V roce 2005 se muzika osamostatnila pod novým názvem – HARAFICA. V tu dobu již muzika měla zkušenosti ze spolupráce s mnoha folklorními soubory. Harafica se snaží rozvíjet svoji činnost především v oblasti tradičního folkloru. Uměleckým vedoucím je Petr Gablas, který nejenže navazuje na práci Pavla Štulíra, ale také obohacuje muziku svými znalostmi lidové hudby různých folklórních oblastí, ale i dalších hudebních žánrů, a tím jí dodává vysokou umělecko-interpretační hodnotu. Primášem muziky je od roku 2010 Martin Melichárek.

Na závěr 30. ročníku Svatováclavské pouti na Proseku přivítáme Michala DAVIDA. Zpěvák, skladatel, podnikatel, napsal přes 600 písní, vyhrál 2x prestižní cenu TýTý jako zpěvák roku v r. 2011 a 2012 a prodal za svou kariéru více jak 3.500.000 nosičů, Zlomový okamžik jeho kariéry nastal v r. 1980 debutoval s písní “Chtěl bych žít tak jak se má”, kterou si i sám napsal a na hudebním festivalu Intertalent v r. 1981 zvítězil s písní Nenapovídej. Doslova přes noc se stal novým hudebním idolem, v témže roce získal “Stříbrného Slavíka”. První sólové album Michala Davida vyšlo v roce 1980, pod názvem “Nenapovídej” a patřilo k nejprodávanějším vůbec. Jestliže tehdy mělo Československo opravdového krále diskoték, pak jím byl právě Michal David - dlouhá řada hitů patří k nejžádanějším dodnes jako „Nonstop“, „Discopříběh“, „Každý mi tě lásko závidí“, „Pár přátel“ a spousta dalších, které zlidověly natolik, že si je zpívají celá náměstí.
Věříme, že si některé z písní spolu s ním zazpíváme v neděli v 16 hodin.

HLAVNÍ PODIUM
Sobota 25. 9. /Moderují Martin Hrdinka a Šárka Marková

10,30 –  ZUŠ Prosek
12,00 –  KRAJANKA Václava Hlaváčka

13,30    Slavnostní zahájení XXX. Svatováclavské pouti na Proseku
              a XXII. Vysočanského vinobraní
14,00 –  VLADIMÍR HRON
15,00     Příjezd knížete Václava se svojí družinou
16,00 –  POUTNÍCI
18,00 –  DEBBI s kapelou

Neděle 26. 9. /Moderují starosta a radní MČ P9
10,30 -  PÍSKOMIL SE VRACÍ
12,00 -  TŘEHUSK
14,00 -  Cimbálová muzika HARAFICA
16,00 -  Michal DAVIDPOHÁDKOVÁ ZAHRADA /TJ Sokol Prosek 
sobota: Divadlo LokVar
11,15    Sněhurka
13,15    Český Honza
15,15    Kašpárek domek staví

neděle:  Sváťovo dividlo
11,00    Míša Kulička
13,00    Máša a tři medvědi
15,00    Tři prasátka


      
KOSTEL sv. VÁCLAVA na Proseku

program se uskuteční s podporou Římskokatolické farnosti sv. Václava na Proseku.
25. 9.  Prohlídka kostela s odborným výkladem Mgr. L. Gottfrieda /11, 13, 15 hodin
25. 9.  Slavnostní koncert duchovní hudby  /19h/- NiTrio Ensemble ve složení:  flétna, zpěv, housle ,fagot, varhany.
Program: A. Dvořák, G.Ph.Telemann, A.Vivaldi, G.B.Pergolesi aj.
Vstupné dobrovolné!
 

HISTORICKÁ SCÉNA ZA KOSTELEM:
Dvoudenní program na historické scéně svatováclavské pouti slaví letos 30. výročí a bude probíhat též ve znamení oslav narozenin knížete Václava. Na dvoře knížete se chystá velkolepá oslava. Hofmistr i purkrabí mají plno práce. Musí připravit vše na večerní oslavu. Uvidíte shš Fictum s rytířským táborem, hudební skupinu Arcus,obří loutky brémští cirkusanti, závěsnou akrobacie, žongléra, provazochodce, ekvilibristu a skeče Divadla Bída. Přijďte se podívat na přípravu oslav  narozenin českého knížete Václava.
Dobové stánky a řemesla.

 

LUNAPARK Karel Helfer a synové

Občerstvení, prodejní stánky


DOPROVODNÝ PROGRAM:

25. 9.  PLZEŇKA U BRABCŮ
15:30  Veřejná kolaudace „staronového“ hostince U Brabců
19:00  HOT WINGS
21:00  PATROLA ŠLAPETO

DĚTSKÁ ZÓNA POD SOKOLOVNOU

Divadlo Gong – dílničky pro děti, workshop, výstava loutek, projekt Šátek s příběhem“
Odbor životního prostředí – aktivity a soutěže se zaměřením na životní prostředí
TJ Sokol Prosek – oba dny od 14:30 Beseda „Od Heydricha k Anthropoidu“
více info : www.sokolprosek.cz

 

Poděkování partnerům:
Česká spořitelna a.s.

Pražská teplárenská a.s.


TJ Sokol Prosek, Římskokatolická farnost sv. Václava, Divadlo Gong, Hortus správa zeleně, s.r.o., Spei servis, spol. s.r.o.,
Autoservis Mika s.r.o., Restaurace Zlaté sele, Plzeňka U Brabců

ČČK Praha 9, Policie ČR, Městská policie Praha 9

pout
Přílohy
pdf plakát