Jste zde

Květnové dny roku 1945 v Praze 9

Prvních devět květnových hrdinských, ale i tragických dnů:

  1. květen 1945

Po zprávě o smrti Hitlera nám poprvé trochu otrnulo. Německo se začínalo hroutit. Ale zatím ještě ne jeho armáda, zejména složky nacistických hrdlořezů na našem území. Bratislava, Brno, Ostrava a další místa jsou již osvobozena, Praha a velká část Čech ještě ne. Dusí ji milionová německá armáda.

To jsme však ještě nevěděli, co se děje v Terezíně. Velitel Malé pevnosti Jőckel dostal z centrály pražského gestapa příkaz od K. H. Franka, aby dal v nejkratší době popravit asi osmdesát vězňů. Řádění dozorců nepřežil čtyřiasedmdesátiletý starosta Vysočan Josef Blecha. Zemřel téměř před osvobozením, 1. května 1945.

  1. květen 1945

Bylo již zřejmé, že se Německo zhroutí. Toho dne byl dobyt Berlín. V Čechách začalo povstání. Zatím jen v Nymburce, Poděbradech, Chlumci nad Cidlinou a Novém Bydžově. Náš lid už povstal. V Terezíně se ale rozpoutal teror… Vězňové byli vyvoláváni ze svých cel po šesti. Nikdo nevěděl proč, teď když se již Německo hroutí. Nastupovali do šestistupu… Mezi nimi byl i Josef Janda, kterého nám připomíná název jedné z vysočanských ulic, a Zdena Lachmanová. Po dlouhém čekání v nejistotě je předváděli před popravčí četu, jejíž salvy se ozývaly dvě hodiny.

  1. květen 1945

Následovalo povstání v Jičíně, Turnově, Nové Pace, Pardubicích, Železném Brodě, Vysokém Mýtě, Ústí nad Orlicí, Přelouči a jinde. Obsazování továren, radnic a úředních budov. Němci – civilisté prchají překotně z Prahy.

  1. květen 1945

Fronta se posunula až k Prostějovu a Kroměříži. Povstání a partyzánské boje na Kladně, v Semilech, Jílemnici, Svratce, Poličce, Chrudimi, Litomyšli i jinde. V Praze je první padlý bojovník na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Večer a v noci začali lidé ve Vysočanech vyvěšovat československé vlajky.

  1. květen 1945

Pražský lid povstal. V šest hodin ráno začal v rozhlase Zdeněk Mančal bojkotovat dvojjazyčné vysílání. Na obchodech a veřejných budovách se přemalovávají německé nápisy. Vztyčují se československé vlajky. Začíná boj o budovu rozhlasu. Na mnoha místech Prahy se bojuje. Ze středních a východních Čech se valí do Prahy nacistické tanky, aby rozbily vypuknuvší povstání. V Praze bylo postaveno na 1600 barikád. Esesáci stupňují teror – vypálili a vyvraždili Javoříčko, Leskovice, Lejskov a Prasetín. Po desáté hodině začínají ve Vysočanech odzbrojovat Němce. Začal boj o vysočanské nádraží, na kterém byl transport s padesáti obrněnými vozy. Během boje nabídli Němci příměří a žádali podmínky kapitulace. Po jednání byl zákeřně zastřelen šéfpilot Avie Rudolf Dalecký. Poté se rozhořel prudký boj a Němci se vzdali. Ve škole byl zřízen zajatecký tábor, kterým během bojů prošlo 10 177 zajatců. V Odkolkově pekárně pekli až do 9. května pro bojovníky chleba.

Rozkaz velitele jednotek SS v Čechách pro armádní skupinu Střed ze dne 5. května 1945: Věc: Nasazení letectva 6. 5. za svítání. Vlastní jednotky za svítání do útoku na jihovýchodní a jižní okraj města ze směru Benešov a Zbraslav na levém břehu s hlavním cílem okolí Václavského náměstí… Hodně zápalných bomb, celé hnízdo musí hořet…

  1. květen 1945

K třicetitisícové německé posádce v Praze se přibližují Schőrnerovy jednotky SS a tři tankové divize. Rozhlas volá o pomoc. Esesáci vraždí v ulicích a domech. V ulici Obětí 6. května vnikli do sklepa domu č. 255 a postříleli tu 37 obyvatel, z toho deset malých dětí a třináct žen. Ve Vysočanech bylo postaveno během noci z 5. na 6. května osmnáct barikád a zátarasů. Ráno se situace zhoršila. Němci dostali posily s těžkými zbraněmi, dobyli nádraží, školu a několik domů a policejních komisařství.

  1. květen 1945

Ze tří stran vjíždějí do Prahy německé oddíly. Těžké boje na barikádách. Němci vyvlékají z krytů ženy, děti a starce a ženou je před svými tanky jako živé štíty. Velké ztráty obránců pražských barikád. Velení jednotek SS stupňuje teror. Telegram armádní skupině Střed: Dne 7. 5. 1945. Dal jsem generálu Toussaintovi tyto návrhy – žádám nejbrutálnějšími prostředky okamžitý hluboký nálet se zápalnými pumami na ulici Příkopy a Václavské náměstí. Tam je středisko povstání…

Po silných nočních přestřelkách postoupili Němci asi se 150 tanky a těžkými vozidly od Klíčova až k Balabence.

  1. květen 1945

Boje vrcholí. Němci s tanky na několika místech prorazili do vnitřní Prahy. Staroměstská radnice hoří i s cenným historickým archivem, který tam byl uložen. Na nádraží Praha-Střed je povražděno 47 lidí. Odvlékání rukojmí. Ve 22.00 je u Berlína podepsána kapitulace. Válka oficiálně skončila ve 23.01 hodin. Ale boje na našem území trvají. Schőrnerova armáda kapitulaci neuznává. Její fanatici bojují dál. Celé Vysočany byly obsazeny německými vojáky, kteří jezdili po ulicích a stříleli na každého, kdo se jen podíval z okna.

  1. květen 1945

Do již osvobozené Prahy přijíždějí od časného rána sovětské tanky. Likvidují ojedinělá místa odporu. Praha je sice svobodná, ale poslední výstřel této války u nás padne až 12. května 1945 v Milíně.

Zpracoval Miroslav Kuranda