Jste zde

Svatováclavská pouť na Proseku

Tradiční podzimní Svatováclavská pouť na Proseku patří 27 let již neodmyslitelně k současnému životu dnešního Proseka i celé Prahy 9. Koná se v sobotu 23. a neděli 24. září 2017 v okolí kostela sv. Václava v Praze 9.

Počátky této tradice sahají k první historicky doložené pouti, která se tu konala v roce 1609. Význam slova pouť, znamená putovat k určitému cíli. Cílovým místem tohoto putování věřících nebyl Prosek, ale Stará Boleslav, kde byl přechováván a hojně uctívaný Mariánský reliéf. Slavnost roku 1609 byla obzvlášť významná, protože uctívaný reliéf byl prohlášen za "Paladium země české". Reliéf je dodnes uložen ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Hlavní význam poutí, které mívaly především duchovní ráz, bylo připomenutí a oslava svátku patrona kostela. Farní kostel na Proseku je zasvěcen Svatému Václavu, našemu národnímu světci, který provází náš národ ve všech dějinných okamžicích. Jeho odkaz je platný již víc jak tisíc let. Letos budete mít možnost navštívit kostel sv. Václava v době konání bohoslužeb:
sobota – 8.00 hod, neděle – 8.00, 10.00, 18,00 hodin a na svátek sv. Václava ve čtvrtek 28. 9. v 8.00, v 10.00 /se sborem/ a v 18.00 hodin.

Také v sobotu 23. 9. při slavnostním koncertě, kdy vystoupí smyčcový komorní orchestr Gymnázia a Hudební školy hl.m. Prahy LUX IUVENES PRAGA, pod vedením Jakuba Waldmanna, varhany rozezní Petr Mašlaň, na programu - G. F. Händel, A.Vivaldi, J. S. Bach.

Tradice proseckých poutí byla před sedmadvaceti lety obnovena zásluhou vysočanské radnice. V současné době je původní, náboženské poslání poutí, zastíněno pouťovou veselicí a doprovodnými akcemi. I když je jiná doba, místo a příležitost k setkávání trvá stále. V průběhu let je akce obohacována o pestrý kulturní a zábavní program. Na podiu vystupují  hudební a pěvecká tělesa, profesionální i amatérská. Diváci se mohou těšit na bohatý program, který moderuje Lada Jelínková :

       Na hlavní scéně zahájíme vystoupením „domácích“, a to žáků a studentů ZUŠ Prosek, v komponovaném programu hudebního a tanečního oddělení. Poprvé v obnovené tradici poutí  na Proseku máme možnost přivítat Moravanku Jana Slabáka. Osobitý zvuk, styl, výraz a temperament, repertoár vycházející z moravského folkloru – stylizace lidové písně, která je věčně živá. Vyprodané koncerty a rozebrané statisícové náklady hudebních nosičů u nás i v zahraničí, široký okruh posluchačů několika generací – to jsou nejpřesvědčivější důkazy obliby této kapely. V současnosti s Moravankou zpívají Daniela Magálová, Břetislav Osička a Ivana Slabáková, která je i moderátorskou duší kapely.

Tradičně obě kulturní akce 27. ročník Svatováclavské pouti na Proseku a 18. ročník Vysočanského vinobraní slavnostně zahájí starosta MČ Praha 9 Ing. Jan Jarolím za účasti sponzorů, a to přípitkem a pouťovými koláči.  Během odpoledne zavítá na pouť kníže Václav se svojí družinou, která v podání členů místního Spolku za veselejší Střížkov projde okolo kostela sv.Václava a alejí až na podium. To už se bude připravovat Ilona Csáková spolu s velkým big bandem. Uslyšíte největší zpěvaččiny hity za její 20. letou kariéru. Těšit se můžete na písně: Malý vůz, Proč mě nikdo nemá rád, Tornero, Kleopatru, Amsterdam, Natalie, Cukrárna nebo Jedno tajemství. Je nutno říci, že velká kapela zpěvačce sluší a velmi vynikne její neobvyklý hlas i ve swingových písních.
Podvečer bude patřit člověku, který vládne 257 hlasy populárních herců, zpěváků i politiků Václavu Faltusovi, skvělému dabéru, baviči a imitátorovi. Do pouťového večera nás dovede Kapela Šoulet, která pobaví svými ingrediencemi, a to jsou hoboj, fagot, housle, ukulele, tuba a bicí, okořeněné zpěvem všech hráčů, kteří tyto nástroje ovládají. Dohromady tím vzniká něco hodně nezařaditelného, ale pro přiblížení kapela svému stylu říká „dechnofolkswingpunk“

Sobota 23. 9.
11,00    Základní umělecká škola Prosek
12,45    MORAVANKA Jana Slabáka
13,30    Slavnostní zahájení 27. Svatováclavské pouti na Proseku
             a 18. Vysočanské vinobraní
14,00    MORAVANKA Jana Slabáka
15,00    Příjezd knížete Václava se svojí družinou 
15,45    Ilona CSÁKOVÁ
a Golden Big Band Prague
17,00    Václav FALTUS
17,45    ŠOULET

Pohádková zahrada po oba dny  / TJ Sokol Prosek /
sobota
Divadlo Harmonika  /
divadlo jednoho herce, zaměřené na dětského diváka,
nechává děti spoluvytvářet podobu představení, dává prostor jejich fantazii/
                                 O vodníku Řešátkovi /11,15/
                                 Pohádka o písničce /13,15/
                                 Kouzelný hrnec /15,15/

neděle
Divadelní soubor Pruhované panenky 
/poetické divadlo pro děti a dospělé,
milující krásy starých časů, tradice, řemesla, zapomenuté věci, vůně, kouty a cesty/
                                O Sněhurce /10,30/ + výtvarná dílna
                                O Červené Karkulce /13,00/
                                Kuchyňská skříň /15,00/

Historická scéna za kostelem po oba dny zve ke stolu knížete Václava.
„U stolu knížete Václava“
můžete „ochutnat“ např. Šoulet, sedláckou polévku, pohankovou kaši na sladko s medem a hruškami, maso na klacku, bezinkovou a mátovou šťávu, ale i středověké umělce, dobovou hudební skupina Gnomus a Arcus, Duo Karson, Briganti shš, výcvik dravých ptáků, soutěž pro děti „Královský stolovník“ a samozřejmě nebudou chybět řemeslníci a prodejci na dobovém tržišti.

V nedělním programu na hlavním podiu vystoupí MUZIKA ŠPALÍČEK PRAHA, folklórní  kapela hrající v neměnné sestavě již mnoho let. Vystoupí spolu s tanečním souborem MATENÍK. Repertoár souboru je orientován na folklór jihozápadních Čech, známých či méně známých lidových písní k poslechu i tanci, to vše v lidových krojích jihozápadního kraje. Program pouti je pestrý, uslyšíte písně Petra Spáleného v podání Jiřího Votočky a kapely APOLLO BAND, sourozence Dalibora a Sabinu  SLEPČÍKOVI,  finalisty pěvecké soutěže SuperStar 2015 nebo staropražské písničky a „hašlerky“ kapely PATROLA ŠLAPETO.

Na závěr vystoupí legenda country scény kapela GREENHORNS s Honzou VYČÍTALEM. Zazpívejte si s nimi nejen písně, které zlidověly u táboráků – jako „Blízko Little Big Hornu“, „Když náš táta hrál“, „Na Vánoce ráno“, „Honzův song“, „Červená řeka“ – ale i mnoho pozdějších jako „Battledress“ nebo „To tenkrát v čtyřicátom pátom“. Honza  Vyčítal, zakládající člen, „duše“ souboru a hlavní textař skupiny, která je na scéně již 52 let. Věříme, že jejich vystoupení bude krásným ukončením 27. Svatováclavské pouti na Proseku.

Neděle 24. 9.
10,00    MUZIKA ŠPALÍČEK PRAHA  a Taneční soubor MATENÍK 
11,45    APOLLO BAND a Jiří Votoček s písněmi Petra Spáleného
13,00    DALIBOR A SABINA SLEPČÍKOVI
14,00    PATROLA ŠLAPETO
16,00    GREENHORNS a Jan VYČÍTAL

 

Pro děti jsou připravena lákadla v podobě pouťových střelnic, kolotočů a houpaček až po strašidelné zámky, jízdu na koních a dalších atrakcích, rodinné firmy Helfer a synové
Pro všechny pak řada pouťových dobrot a široká nabídka zboží stánkového prodeje, vína a burčáku.

Vstup ZDARMA!

Poděkování :
TJ Sokol Prosek, Pekařství OHEIM, RESTAURACE ZLATÉ SELE, OBLASTNÍ SPOLEK CČK Praha 9, Městská policie Praha 9, Policie ČR

Registrace na stánkový prodej:
svatovaclav@seznam.cz
737 425 627 administrátor
723 281 667 Visinger Josef
Pondělí – pátek od 9,00 hod. do 14,00 hod.

 

 

Související dokumenty