Jste zde

SALON PRAHY 9

Je to tu! Salon Prahy 9 se vrací do Galerie 9 po necelých dvou letech, v plné síle a s plným nasazením. Letos je tématicky věnován Devítce ve všech jejích podobách: historii, současnosti, osobnostech, událostech či souvislostech. Tím spíš, že v tomto roce osmičkových výročí slaví půlkulaté jubileum i Galerie 9. Od jejího založení uplyne koncem roku právě čtvrt století. 25 let, více něž 350 výstav, skoro dvakrát tolik vystavujících a nespočet návštěvníků. A nevyčíslitelně radosti z umění i milých setkání.

Báli jsme se, že tématické omezení letošního Salonu řadu účastníků předešlých ročníků odradí, ale k naší velké radosti se ukázalo, že lokální patriotismus není jen vyčpělou frází, a že genius loci ... je geniem loci. I v místech, jimž bylo druhdy dle dobových popěvků třeba se vyhnout, a jež mají dnes zcela novou podobu. A co víc: příchylnost k regionu i Galerii 9 účastí v Salonu projevili i autoři, v jejichž domovské adrese se sice devítka nevyskytuje, ale pamatují, vzpomínají, ctí a sounáleží. Možná v Praze 9 nalezli něco, co jim v jejich nejbližším okolí chybí.

 

V letošním Salonu Prahy 9 vystavují Tomáš Blažek, Zdeňka Čechová, Marie Černá, Markéta Černá, Irena Durmanová, Karel Dvořák, Pavel Dvořák, Alexandra Dvořáková, Miloslav Hanuš, Tomáš Honz, Jana Chmelíková, Marta Jedličková, Přemysl Jindra, Jiří Jaromír Kubát, Jiří Kutina, Lubor Mádr, Mirka Mádrová, Dana Nováková, Jitka Obermajerová, Jan Plachetka, Jan Vít, Petr Voska a Jana Zajacová.

Jako hosté Salonu představí své práce, věnované Devítce, Gennadij Alexandrov, Vojtěch Kolařík, František Tomík a Alex Zupka.

Vysočanské linoryty pak připomenou dílo Hany Urbanové (1934-2013).

 

Nezapomeňte se přijít podívat. Určitě v malbách, kresbách, grafice, techartu, multimedia artu, fotografii, plastice a keramice uvidíte to, co znáte, úplně jinýma očima, a možná se vám také otevřou zcela nové obzory. Ano. Devítka má své kouzlo.