Jste zde

PROSECKÝ PODZIM 2018

Prosecký podzim a Vivaldiho Čtvero ročních dob !  Oblíbený Prosecký podzim pořádá Městská část Praha 9 pod záštitou starosty Jana Jarolíma už pojedenácté. A stejně jako když se rozezněly tóny krásné hudby pod nebeskou klenbou parku Přátelství na Proseku poprvé, i letos tady 16. září zazní skladby Vivaldiho.

Čtvero ročních dob, patrně nejslavnější houslové koncerty Antonia Vivaldiho, mnozí historici datují rokem 1725, kdy byly vydány v Amsterodamu v tiskařské dílně vydavatele Michela- Charlese le Céne. Ovšem sám autor je podle svých slov zkomponoval již dříve. Vivaldi svůj cyklus houslových koncertů Čtvero ročních dob věnoval hudbymilovnému pražskému mecenáši hraběti Václavu z Morzinu, který měl ve svém paláci (v dnešní Nerudově ulici) kapelu složenou výhradně z profesionálních hudebníků. Ta měla svého italského maestro di cappela, jak tehdy bývalo zvykem, a maestrem v ní byl právě Antonio Vivaldi.

Nechte se i vy, jako po staletí milovníci krásné hudby, unést Vivaldiho sonátami, v nichž zurčí potůčky, zpívají ptáci, jaro evokuje pastýřská idyla i venkovský tanec, letní klid s bzučícími komáry střídají bouřky a podzim charakterizují nejen žně a tanec, ale také opilý spánek. A věřte, že chladná, větrná a ledová zimní sonáta ve vás vzbudí touhu po hřejivém krbu.

 

Komorní orchestr VIRTUOSI PRAGENSES

Orchestr založil v roce 1970 přední český houslový virtuóz a dirigent Libor Hlaváček. Členové tohoto vysoce renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritiky na jejich hře nejvíce oceňují muzikálnost, kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb.

Vedle rozsáhlé domácí koncertní činnosti (včetně vystoupení na festivalu Pražské Jaro) účinkoval orchestr VIRTUOSI PRAGENSES na významných zahraničních pódiích - Wiener Festwochen, Mezinárodní hudební festival v Dubrovníku, Festage Passau, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Pražský podzim, Podblanický podzim, Doteky české hudby, Talichův Beroun atd. Natočil celou řadu rozhlasových a televizních snímků vysoké umělecké kvality a spolupracuje s českými gramofonovými firmami.

V repertoáru tohoto komorního tělesa, který spolupracuje s význačnými domácími i zahraničními sólisty, jsou všechna význačná díla od baroka až po hudbu 20. století.

 

Program Proseckého podzimu 2018

Program na podiu:

14.00 animace na chůdách  /15,30, 17:00/ přesto, že si žijeme "na vysoké noze", nejsme namyšlení

14.30 pohádka Zakletá princezna hraje Divadlo STUDNA - vychází z Hrubínova Špalíčku pohádek. Přidájí špetku žonglérského umu, krásnou princeznu, hrozného čaroděje s divnou vrbou, vynalézavého Matěje, trochu zpěvu a hrst fantazie... Nechají 50 minut povařit a máme tu Zakletou princeznu. Podávají na masivní ručně vyřezávané dřevěné scéně. Chutná nejen nejmenším školákům, ale i těm, co školní lavici již dávno opustili. Nenechte si ujít!!!

16.00 Orchestr Péro za kloboukem – zaručeně autentický pouliční šramlband, reprodukující s nebývalým nasazením kdykoli a kdekoli letité evergreeny, písně lidové či zlidovělé, melodie klasické, jakož i skladby z vlastního šuplíku. Produkce stává se obyčejně představením, kde divák nezřídka kdy jest jeho nedílnou součástí. Hudební materiál, přístupný skutečně nejširším masám, odbývá se často ve dvoučtvrťovém a tříčtvrtečním taktu, nejoblíbenějšími tóninami souboru jsou pak C dur a G dur, z důvodů všem hudební nauky znalým pochopitených.

16.45 Kejklíř Pupa – interaktivní a humorná show kejklíře, klauna, muzikanta, žongléra, jednokolkaře, chůdaře, eskamotéra, herce a milovníka

17.15 Orchestr Péro za kloboukem

 

Úžasný svět her na louce od 14 do 18 hodin:
Nedělní odpoledne bude patřit celé rodině,vyzkoušet můžete tradiční lodičky se Sdružením Sam a spol., výrobu dřevěných loutek a malbu divadelních masek  v Loutkovém atelieru,  jízdu na ponících, historický kolotoč, střelbu z kuše, pohádkové hry, netradiční puzzle, opičí dráhu, čáru nebo některý úkol na stanovišti DDM Praha 9

 

Večerní koncert - 19.00
A. Vivaldi: Čtvero ročních dob - Komorní orchestr VIRTUOSI PRAGENSES

Umělecký vedoucí: Milan LAJČÍK, Martin Kos – housle

Program večera:
Henry Purcell: Suita Gordický uzel (Ouverture, Air, Rondeau Minuet, Air, Jig)

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob
     Jaro (
Allegro, Largo, Allegro)
     Léto (Allegro non troppo – Allegro, Adagio-Allegro-Adagio, Presto:Tempo impetuoso)
     Podzim (Allegro, Adagio molto, Allegro)
     Zima (Allegro non molto, Largo, Allegro)

20.15 Ohňostroj na hudbu A. Vivaldiho

Celým programem vás bude provázet jeden z nejlepších televizních a rozhlasových moderátorů pan Martin Hrdinka.

 

 

Související dokumenty

Image icon PLAKÁT

jpg 761.78 KB